Maailm

MINEVIKUHETK | 27. aprill: lahingus pärismaalastega hukkus kuulus Portugali maadeavastaja 

Ohtuleht.ee, 27. aprill 2021 07:15
19. sajandi kunstniku kujutluspilt Magalhãesi surmast.Foto: Wikimedia Commons
27. aprillil 1521. aastal hukkus Filipiinidel pärismaalastega peetud lahingus Portugali maadeavastaja Fernão de Magalhães. Tema meeskond üritas jõuga pärismaalasi ristida, ent see ebaõnnestus täielikult.

1519. aasta septembris alustas Fernão de Magalhães viie laeva ja 270 kaaslasega Hispaaniast ümbermaailmareisi. Tema algne eesmärk oli jõuda läände seilates Indoneesia Vürtsisaarteni. Magalhães teadis, et maakera on ümmargune, ent ta alahindas selle suurust – eriti hiiglaslikku Vaikset ookeani, mida polnud veel keegi ületanud. Kolmel tema laeval õnnestus ookean siiski 99 päevaga ületada. Tol ajahetkel valitsesid merel võrdlemisi rahulikud ilmaolud, mistõttu saigi Vaikne ookean sellise nime. Retk venis aga pikaks ning veidi enne maismaale jõudmist sai kaasavõetud toit otsa. Paljud meremehed haigestusid ka skorbuuti. 

27. aprillil 1521 toimus Magalhãesi meeskonna ja kohalike pärismaalaste vahel lahing. Ehkki eurooplaste kasutuses olid tulirelvad, ei suutnud nad Lapu-Lapu sõdalasi alistada. Magalhães ise hukkus lahingus ning tema kaaslased olid sunnitud põgenema. 6. septembril 1522. aastal jõudis ümbermaailmareisilt Hispaaniasse tagasi vaid üks teekonda alustanud laev (Victoria) ning pelgalt 18 meest. Kogu reis kestis veidi üle kolme aasta ning selle pikkuseks oli üle 60 000 kilomeetri.

Samal teemal

16.09.2019
Täna ajaloos | Lennuk läks ümbermaailmareisile