Maailm

MINEVIKUHETK | 24. aprill: ameeriklaste päästeoperatsioon Iraanis lõppes fiaskoga (8)

Ohtuleht.ee, 24. aprill 2021 07:15
Ameeriklaste hävinenud päästekopter.Foto: Wikimedia Commons
24. aprillil 1980. aastal toimus Teheranis 52 USA pantvangi päästmiseks mõeldud sõjaline operatsioon, mis täielikult ebaõnnestus. Ühtegi pantvangi koju toimetada ei suudetud ning lisaks hukkus veel kaheksa kaitseväelasest päästjat.

Pantvangikriis algas 4. novembril 1979. aastal. Teherani tudengid olid maruvihased, et USA valitsus lubas kukutatud Iraani šahhil lääneriiki ravile sõita. Tudengid vallutasid Teheranis asuva USA saatkonna ning võtsid sealsed asukad pantvangi. Olukorra juhtimise võttis üle ajatolla Khomeini – Iraani poliitiline ja religioosne liider. Ta lubas vabastada kõik mitteameeriklastest pantvangid ning kõik naised ja alaealised. Saatkonda jäi järgnevaks 14 kuuks vangi 52 ameeriklast.

Pantvange ei vabastatud veel järgmised 270 päeva. Presidendiks valitud Ronald Reagan alustas Alžeeria vahendajate abil Iraaniga edukaid läbirääkimisi. USA vabastas 1981. aasta 20. jaanuaril ligi 8 miljardi dollari väärtuses külmutatud Iraani varasid. Iraan vabastas seejärel kinnipeetavad – pantvangikriis kestis kokku 444 päeva.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee