Eesti

Kunströntgenfotod: nende esimene tegija Tallinnas suri kiiritustõppe  

Geidi Raud, 11. aprill 2020 13:32
JUSTKUI JAMES BOND: fotomuuseumi vanemkoguhoidja Tanel Verk 1936. aastal leiutatud Minoxi spioonikaameraga.Foto: Tiina Kõrtsini

Fotomuuseumi vanemkoguhoidja Tanel Verk krõbistab pakkepaberiga ja otsib sellest välja ühe museaali. "Meil on siin üks foto 1890. aastate lõpust. Selle tegemise tagajärjel on inimene ilmselt ära surnud, sest see on üks Tallinna esimesi  röntgenfotosid. Mõni võib-olla arvab, et see pilt kummitab. See on väga sünge pilt!" tutvustab ta muuseumi ühte rariteetsemat ja põnevamat eksponaati.

Tallinna vanalinnas endise Raevangla nagisevate põrandatega ruumides töötav mees saab päevad läbi kanda valgeid kindaid ja teha tööd ilma kella vaatamata, sest aeg näikse lausa lendavat. 1980. aastal asutatud fotomuuseumi vanemkoguhoidja Tanel Verk on alles 34-aastane, kuid oma 12-aastase töökogemusega on ta muuseumi staažikaim töötaja. 

Tema silmad löövad fotondusest rääkides lõkkele, ta teeb oma unistuste tööd 200 000 foto keskel. Õppinud fotograafina armastab ta ka ise elu läbi kaamerasilma jäädvustada, kuid fotode ilmutamiseks eelistab kasutada ajaloo hõlma vajunud võtteid ning esiisade kombel pimikutes nikerdada. Verk piidleb oma sadu aastaid enne tema aega ehitatud tööruumi valget kiviseina ja lubab selle tulevikus fotosid täis panna. Koduseinad olevat tal aga juba sellises seisus, et seal enam fotode alt tapeeti ei paista.

Samal teemal

07.05.2020
LISATUD AJAJOON! Tänak selgitab, millal ja kuidas Adamo ta lõplikult enda tiimi meelitas
24.04.2020
INTERVJUU | Tänak meenutab elu fännina: lähed hea seltskonnaga metsa, veedad hästi aega ja näed veidi ralliautosid
15.03.2020
Fotograafia | Lugeja küsib: kas universaalne objektiiv on olemas?
06.03.2020
GALERII | Bryan Adams avas Tallinnas oma fotonäituse: elu on täis kontraste ja see teeb näituse huvitavaks

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee