Maailm

MINEVIKUHETK | 8. aprill: Milose saarelt leiti kuulus antiikaja skulptuur 

Ohtuleht.ee, 8. aprill 2021 07:15
„Milose Venus“ Louvre'is.Foto: Wikimedia Commons
8. aprillil 1820. aastal avastasid kaks meest Egeuse meres asuvalt Milose saarelt hellenismiajastust pärineva skulptuuri, mis kujutab oletatavalt jumalanna Aphroditet ehk roomapäraselt Venust.

Hinnalise skulptuuri leidsid kohalik talupoeg Yorgos Kentrotase ja antiigihuvilisest Prantuse mereväe ohvitser Olivier Voutier. Kentrotase oli oma talu jaoks ehituskive otsinud, kui ta leiu peale sattus. Skulptuur kujutab endas pikemat kasvu käteta naist, kes toetub paremale jalale ja kelle juuksed on kinni seotud. Ajaloolaste arvates võis taiese autor üritada luua kuju, mis kirjeldaks jumalanna Aphrodite ilu. Just Aphrodite ehk Rooma Venuse ning leiukoha järgi sai antiikaegne kultuur oma nime – „Milose Venus“.

Voutier' veenmisel ostis Prantsusmaa suursaadik markii de Riviere skulptuuri ära ning esitles seda vähem kui aasta hiljem kuningas Louis XVIII-le, kes selle Louvre'i muuseumile kinkis. Enne avalikkusele eksponeerimist vaatas muuseum kuju põhjalikult üle ja eksperdid tegid kergeid restaureerimistöid. „Milose Venus“ on „Mona Lisa“ kõrval tänase päevani Louvre'i muuseumi üks hinnatum eksponaat.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee