EÜSi ja ka Eesti kolme olulist ajaloohetke kujutav suur seinapannoo Tartus asuvas Eesti Üliõpilaste Seltsi majas. Vasakpoolne osa kujutab „Kalevipoja õhtut“.Foto: Aldo Luud
Ohtuleht.ee 7. aprill 2021 07:15
7. aprillil 1870. aastal toimus Tartu Ülikooli usuteaduskonnas õppinud Andreas Kurrikoffi korteris esimene „Kalevipoja õhtu“. Seda päeva peetakse Eesti vanima ja suurima akadeemilise organisatsiooni EÜSi asutamispäevaks.

Kurrikoffi tudengikorterisse kogunes 1870. aasta 7. aprillil (vkj. 26. märtsil) kaheksa meest – viis üliõpilast ja kolm silmapaistvat eesti soost tartlast. Kurrikoffi enda kõrval olid nendeks isikuteks Heinrich Rosenthal, Gustav Treffner, Hugo Treffner, Martin Wühner, Jakob Hurt, Wilhelm Eisenschmidt ja Johann Voldemar Jannsen. Otsustati hakata kord nädalas koos käima, et lugeda „Kalevipoega“ ning end eesti keele ja kultuuri alal harida. Eestseisuse ja kindla liikmestaatusega ühinguks muudeti Selts kolm aastat hiljem

Nendest kooskäimistest ehk „Kalevipoja õhtutest“ sündis värvika ajalooga Eesti suurim tudengiorganisatsioon. 1940. aastal keelasid okupatsioonivõimud EÜSi tegevuse, ent see elas paguluses võimekalt ja jätkusuutlikult edasi. Alles 1. detsembril 1988. aastal, kui Nõukogude võim hakkas mõranema, taastati Tartus Eesti Üliõpilaste Selts. Tänasel päeval kuulub Eesti Üliõpilaste Seltsi ridadesse ligi 1000 eesti soost meest, keda nimetatakse ühtselt seltsivendadeks. 

EÜSi tuntuimaks sümboliks on sinimustvalge lipp, mis pühitseti 4. juunil 1884. aastal Otepää kirikus. Hiljem sai see Eesti rahvuslipuks. Esimese trikoloori valmimisele aitasid kaasa keeleteadlase Karl August Hermanni abikaasa Paula ja Eesti esimene naishelilooja Miina Härma – ka see valmis 7. aprilliks (1884. aastal). Esimene sini-must-valge lipp, mis elas Nõukogude okupatsiooni ajal palju katsumusi üle, on tänaseni säilinud – seda hoitakse Eesti Rahva Muuseumis.