Eesti

EESTI ESIMENE BALLETT

Tubina „Kratt“ oli ainus töö, mis balletikonkursile laekus 

Kristin Aasma, 5. aprill 2020 08:51

Eesti esimene ballett „Kratt“ valmis Eduard Tubinal 1940. aastal ja see oli ainus võistlustöö, mis oli esitatud Estonia Seltsi 75. aastapäeva puhuks välja kuulutatud balletikonkursile, kuid Tubina ballett ei vastanud võistluse tingimustele ja seepärast jäi teos auhinnata. „Olin aga kahe silma vahele jätnud võistlustingimuste üksikasjad ja eriti selle osa, mis käib teose pikkuse kohta,“ rääkis Tubin 1940. aastal ajalehele Uus Eesti. Siiski tegi konkursi žürii Estonia Seltsile ettepaneku „Kratt“ lavale tuua. 

Estonial oligi see kavas, kuid 1941. aastal kehtestatud Nõukogude võim pani balletile keelu. Ballett-pantomiimi (nagu seda nimetati) esiettekanne toimus Vanemuises Saksa okupatsiooni ajal 31. märtsil 1943.

Eduard Tubin (1905–1982) oli alustanud „Krati“ muusika loomist juba enne võistluse väljakuulutamist. Kuuldavasti saanud ta selleks idee Tartu keele- ja rahvaluulemeeste ägedast tülist 1930. aastate keskel. Rahvasuus nimetati kratti ju õige mitut moodi: tulihänd, pisuhänd, puuk, vedaja, lendva jne. Pärnumaal nimetati teda koguni lebitimkaks. Nagu kirjutas 1936. aastal Hiiu Teataja, olevat eriti tige kratt olnud põvsh, kes lasknud varatarnimise juures ka kanget kärsahaisu. 

Samal teemal

16.06.2018
Eduard Tubin: „Rootsis muutub inimene pikapeale kiviks. Kuid kuhu minna?“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee