Maailm

MINEVIKUHETK | 24. märts: suitsiidne sakslane põhjustas traagilise lennuõnnetuse 

Ohtuleht.ee, 24. märts 2021 07:15
Lennuki rusud Prantsuse Alpides.Foto: Reuters/Scanpix
24. märtsil 2015. aastal võttis Germanwingsi lennu 9525 kaaspiloot Andreas Lubitz reisilennuki üle kontrolli ning põhjustas teadlikult õnnetuse, milles hukkus 150 pardal viibinud isikut. 

Lend 9525 tõusis õhku Barcelonast kohaliku aja järgi kell 10.01 ning suundus Düsseldorfi poole. Lennukit juhtisid kaks sakslast: 34aastane kapten Patrick Sondenheimer ning 27aastane kaaspiloot Andreas Lubitz. Viimane oli liitunud Saksa ettevõtte Germanwingsiga 2013. aasta septembris.

Samal teemal

Umbes pool tundi pärast starti soovis Sondenheimer, et Lubitz juhtimise üle võtaks. Kogenum piloot lahkus tõenäoliselt kokpitist tualeti kasutamise eesmärgil. Vaid paar minutit hiljem alustas Airbus A320 tüüpi lennuk kiiret laskumist ning kukkus Lõuna-Prantsusmaa mägisel maastikul alla. Ükski 144 reisijast ega kuuest meeskonnaliikmest ei jäänud ellu. Enamus neist olid sakslased ja hispaanlased. Traagiline juhtum šokeeris kogu maailma.

Pärast lennuõnnetust tegid uurijad kindlaks, et Lubitz oli kapteni lahkudes kokpiti ukse lukustanud ega lasknud tal naasta. Mustast kastist tuleneva info kohaselt üritas Sondenheimer karjudes ust maha murda. See ei õnnestunud, sest pärast USA 9/11 terrorirünnakut oli ka Saksamaa lennukitele tugevamad kokpiti viivad uksed paigaldatud. Uurimisest selgus, et Lubitz oli suitsiidimissiooni juba sama päeva eelneval lennul harjutanud, ent see oli tähelepanuta jäänud. 

Sai ka teatavaks, et Lubitz on juba pikalt tõsise depressiooni küüsis vaevelnud. Mehe internetiajaloost selgus, et ta otsis võimalusi, kuidas end tappa ning informatsiooni kokpiti uste turvameetmete kohta. Lennuõnnetusele eelnenud kuude jooksul oli Lubitz mitmeid arste külastanud ning väidetavalt oli talle omistatud dokumendid, mis teda töökõlbmatuks tunnistasid – seda oli piloot oma tööandja Lufthansa eest varjanud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee