Ameeriklaste lahingulaev USS Idaho Okinawat pommitamas.Foto: Wikimedia Commons
Ohtuleht.ee 23. märts 2021 07:15
23. märtsil 1945. aastal alustasid Vaiksel ookeanil viibinud USA lahingulaevad strateegiliselt olulise Okinawa saare pommitamist. Sellele järgnes II maailmasõja üks verisem heitlus Vaikse ookeani lahingutandril.

Okinawa saar oli strateegiliselt oluline punkt nii ameeriklaste kui ka jaapanlaste jaoks. USA vägedele tähendanuks Okinawa vallutamine ideaalset pidepunkti, kust Jaapanile rünnakuid korraldada – kaitsepositsioonidele asunud jaapanlased ei tohtinud seevastu ameeriklastele niisugust võimalust lubada. Lahinguks valmis seatud USA mereväe üksused alustasid Okinawa pommitamist 23. märtsil.

Reaalne pealetung ehk operatsioon Jäämägi algas 1. aprillil korraldatud dessandiga. Saarel toimunud lahingutegevus oli väga äge ja verine. USA maismaaväed üritasid Okinawat enda kontrolli alla võtta, ent neid takistasid halastamatud jaapani sõdurid. Jaapan kasutas arvukalt ka enesetapu- ehk kamikaze-rünnakuid, et uputada liitlasvägede laevu, mida oli piirkonnas sadu. 

22. juunil õnnestus ameeriklastel lõpuks Okinawa vallutada. Liitlasvägede kaotused ulatusid 20 000 sõdurini, jaapanlastel kuni 110 000. Enne lahingut oli Okinawa tsiviilpopulatsioon umbes 300 000, mis vähenes mõne kuuga poole võrra. Paljud tapeti või sooritasid enesetapu. Teadaolevalt nõudis konflikt kokku üle 240 000 inimelu. Okinawa lahing oli ka viimane suurem II maailmasõja lahing. Sama aasta augustis Hiroshimale ja Nagasakile heidetud tuumapommid viisid Jaapani alistumiseni.

Saar jäi USA poolt okupeerituks 1972. aastani, ent seal senini asuvad ameeriklaste sõjaväebaasid on tekitanud Jaapanis palju vastuolusid.