Eesti

Jaroslavli kunstiansamblid: loomeinimeste tuusik helgesse tulevikku 

Kristin Aasma, Õhtuleht, 20. märts 2020 20:15
Kunstiansamblite „lärmakas“ ja läänelik džässorkester oli ERKA juhtide murelaps. Keskel dirigent Rostislav Merkulov. Foto on tehtud 1942. aastal.Foto: Rahvusarhiiv

ENSV Rahvakomissaride Nõukogu käsk hakata Kuibõševis (praegu Samara) Eesti NSV Riiklikke Kunstiansambleid organiseerima anti 1942. aasta jaanuaris ja realiseerus sama aasta 22. märtsil. Need olid üsna kaitstud keskkonnaks ja hüppelauaks paljudele loomeinimestele, kellest said pärast sõja lõppu tuntud ja nii rahva kui ka võimude soositud staarid. Neile osutusid kunstiansamblid, mis andsid rindel ja tagalas kuni 1944. aasta sügiseni ligi poolteist tuhat kontserti, tõeliseks õnneloosiks ning tuusikuks helgesse tulevikku.

Teatrimees Priit Põldroos, kunstnik Enn Põldroosi isa, meenutas 1963. aastal kunstiansamblite loomist: „Lahkusin Tallinnast koos perekonnaga evakuatsioonikorras 7. juulil 1941. Ja ma kaldun arvama, et ansambli asutamise mõte tärkas juba rongis ja siin ka pisitasa kasvas. Ešelonis oli üsna arvukalt laulu- ja muusikainimesi ning muidu kunstihuvilisi, mõni päriskunstnik ka nende hulgas.“ Eraldi tähelepanu pälvis Põldroosilt bariton Aleksander Arder, kelle esinemisi tulid vahejaamades kuulama suured rahvahulgad. 

„Kas teie ka laulate?“

Samal teemal

16.10.2020
LASKURKORPUSE FIASKO: Vintri dessandilt jõudis tagasi vaid iga viies
21.03.2020
Georg Ots 100: laulja, kes jääb igavesti rahva südamesse

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee