Maailm

MINEVIKUHETK | 21. märts: Pärsia nimetati ümber Iraaniks 

Ohtuleht.ee, 21. märts 2020, 07:30
17. sajandil rajatud šeik Lotfollah' mošee Isfahani linnas.Foto: Pixabay
21. märtsil 1935. aastal palus Pärsia valitsus kõigil temaga diplomaatilisi suhteid omavatel maadel riiki ametlikult Iraaniks nimetada. 

Väidetavalt esitas muudatusettepaneku Iraani suursaadik Saksamaal, kes sattus natside mõjusfääri. Sel perioodil üritas Saksamaa arendada häid suhteid „aaria verd“ rahvastega. Suursaadiku mitmed sakslastest sõbrad veensid teda, et Pärsia on pööranud viimaks oma ajaloos uue lehe ning vabastanud end Suurbritannia ja Venemaa kahjuliku mõju alt. Seega oleks sobiv, kui riiki nimetataks selle oma nimega – Iraan oligi riigi pärsiakeelne nimetus. Sakslased märkisid, et see tähendaks Aasia riigi uut ajajärku ning viitaks ka nimega aaria rassile, sest sõna Iraan on samatüveline sõnaga Aaria. Siiski on tänapäeva Iraani ajaloolased sellele versioonile vastu vaielnud.

Iraani välisministeerium saatiski kõigile Teheranis asuvatele saatkondadele kirja, milles taotles, et riiki nimetataks edaspidi ka välismaal Iraaniks. Peagi hakkaski diplomaatilises kirjavahetuses uus nimi levima. Algselt kõlas Iraan mitteiraanlaste jaoks kummalisena ning paljud ei suutnud selle seost Pärsiaga teadvustada. Mõned lääneriikide inimesed arvasid, et see on üks uutest riikidest, nagu näiteks Iraak või Jordaania, mis tekkisid Otomani impeeriumi lagunemisel. Sageli aeti Iraani sarnase nimekuju tõttu segamini ka Iraagiga. Aja möödudes muutus uus nimi ka Läänes levinuks ja Pärsia vajus unustusehõlma. 

Samal teemal

20. märts 2020, 07:30
MINEVIKUHETK | 20. märts: USAs loodi vabariiklaste partei
19. märts 2020, 07:30
MINEVIKUHETK | 19. märts: George W. Bush algatas vastuolulise Iraagi sõja
18. märts 2020, 07:30
MINEVIKUHETK | 18. märts: esimene inimene sooritas kosmosekõnni
17. märts 2020, 07:30
MINEVIKUHETK | 17. märts: suri Iirimaale ristiusu viinud püha Patrick

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee