Eesti

LEID MAAPÕUEST: viikingiaegne karpsõlg Ida-Virumaalt 

Mauri Kiudsoo, 10. märts 2020, 21:56
Foto: Mauri Kiudsoo
Mis? Keskaegne naisteehe

Kus? Ida-Virumaa, Varja küla

Millal? 2019

Samal teemal

LEID MAAPÕUEST Peakatte ehisnõel
14. veebruar 2020, 12:28
LEID MAAPÕUEST: Niks ehk lõngaviiul
10. jaanuar 2020, 11:40

2019. aasta kevadel Ida-Virumaalt Varja külast avastatud Gotlandi päritolu karpsõlg on üks ilusamaid Eestist leitud viikingiaegseid naisteehteid. Sõle tehniline teostus ja selle kaunistamisel kasutatud loomornament osutavad viikingiaja algusperioodile ehk siis 9. sajandile.

Sõle leiukoht paiknes muinasajal Askälä (Taani-päraselt Askælæ) kihelkonna kirdeosas. Nimetatud piirkond – Purtse jõe ja tänapäeva Kohtla-Järve linna vaheline ala – paistab Eesti kontekstis silma erakordselt rikkaliku arheoloogilise leiumaterjali poolest.

Varjast leitud karpsõle näol on tegemist Ojamaal (Gotlandil) viikingiajal massiliselt kantud ehtega, mida väljaspool saart eriti palju ei kohta. Eestis on muuseumikogudesse laekunud ainult kaks sellist ehet. Läänemere idakalda kontekstis on karpsõlgi üksikeksemplaridena saadud veel Kirde-Poolast ja tänapäeva Kaliningradi oblastist, aga ka Kuramaalt ning ühest Väina-äärsest matmispaigast. Ei Soomest ega Loode-Venemaalt pole siiani leitud ühtegi taolist sõlge. Varja karpsõlg võib olla kuulunud mõnele Gotlandi saarel sündinud, kuid hiljem Virumaale elama asunud naisele.

Leid: TLÜ arheoloogia teaduskogu

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee