Maailm

MINEVIKUHETK | 21. veebruar: Londonis ilmus Karl Marxi kommunistlik manifest (18)

Ohtuleht.ee, 21. veebruar 2021 07:15
1848. aastal Londonis avaldatud „Kommunistliku partei manifesti“ esikülg.Foto: Wikimedia Commons
21. veebruaril 1848. aastal ilmus Londonis Karl Marxi ja Friederich Engelsi kirjutatud „Kommunistliku partei manifest“. Saksakeelne manifest andis juhiseid kapitalismi kukutamiseks ja klassideta ühiskonna loomiseks.

Kui Saksamaalt pärit filosoof Karl Marx 1845. aastal Prantsusmaalt oma äärmussotsialistlike ehk kommunistlike vaadete pärast välja saadeti, suundus ta Brüsselisse. Sinna järgnes ka tema vaateid jaganud Friedrich Engels, kes sai Marxi eluaegseks koostööliseks. Järgmise kahe aasta jooksul arendasid mehed oma kommunismifilosoofiat ning neist said töölisklassi liikumise intellektuaalsed juhid. Londonis elavatest Saksa töölistest koosnev salaühendus nimega Õigluse Liiga (hiljem Kommunistlik Liiga) soovis, et Marx ja Engels nendega liituksid ning ühingu õpetustest kokkuvõtva manifesti kirjutaksid.

Kui teos 1848. aasta veebruaris ilmus, oli sellel vähe mõju. Selle ideed kajastusid suurema jõuga 20. sajandil – 1917. aastal korraldas Vladimir Lenin Venemaal eduka kommunistliku riigipöörde. 1950. aastaks elas ligi pool maailma rahvast marksistlike valitsuste võimu all.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee