Maailm

MINEVIKUHETK | 19. veebruar: verises Lugdunumi lahingus võitles üle 100 000 Rooma sõduri (1)

Ohtuleht.ee, 19. veebruar 2021 07:15
197. aasta veebruaris toimus Lugdunumi all Rooma trooninõudlejate vägede vahel hiiglaslik lahing.Foto: turningpointsoftheancientworld.com/Johnny Shumate
19. veebruaril 197. aastal toimus Rooma keiser Septimius Severuse ja usurpaator Clodius Albinuse armee vahel Lugdunumi lahing. Heitlust on nimetatud ajaloo üheks suurimaks lahinguks, milles võtsid omavahel mõõtu Rooma väed.

Pärast kolm kuud valitsenud keiser Pertinaxi surma 193. aastal puhkes Rooma trooninõudlejate seas segaduste aeg ning kodusõda. Viimaste kandidaatidena puhkes võitlus Septimius Severuse ja Clodius Albinuse vahel. Kolme leegioni eesotsas seisnud Albinus seadis 196. aastal üles sõjalaagri Lugdunumis, mis asus tänapäeva Lyoni aladel, ning hakkas keisritrooni nimel peetud võitluseks lisavägesid koguma. Albinuse rivaalil Septimius Severusel oli senati toetus ning samuti suur armee. 196. aasta lõpus asus Severus Gallia poole teele.

Samal perioodil elanud ajaloolane Cassius Dio väitis, et lahingus osales lausa 300 000 inimest. See on tõenäoliselt liialdus ning tänapäeva ajaloolaste arvates võis see arv olla reaalsuses ligi kolm korda väiksem. Üldiselt ollakse seisukohal, et lahingupaigas viibis 100 000-150 000 inimest, mida on siiski äärmiselt palju.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee