Eesti

Saatuslik vastuolu: lennukas leiutaja Johannes Hint ei sallinud riigivõimu ega võim teda 

Juhan Mellik, 14. veebruar 2020, 12:15
Johannes HintFoto: V. Gorbunov / Rahvusarhiivi filmiarhiiv

Sadakond toimikut ja istungit, mitusada tunnistajat ning veniv kohtuprotsess … ja kogu kannatuste raja lõppedes üksildane surm vangimajas ning alles postuumne rehabiliteerimine. 1981. aastal fabritseeritud süüdistuste alusel vahistatud paljulubavale teadlasele ja leiutajale Johannes Hindile langes osaks saatus, mida ei sooviks ka vaenlasele. Tänavu möödub tema surmast 35 aastat.

„Ta lõi, avas, leiutas, andis … Nagu Jumal! Sest see oli Jumal, kes lõi-leiutas-avas-andis …“ Nõnda kõrgelennuliselt iseloomustas Johannes Rudolph Hindi olemust ajaloolane ja publitsist Vladimir-Georg Karassev-Orgusaar. Aasta oli siis 1982 ning asukohaks Pariis, kanaliks Raadio Vabadus.

Orgusaar jätkas: „Ta loob inimesele uusi ehitusmaterjale, annab inimestele ja loomadele uut toitu, jagab haigetele uut lootust – uusi arstirohte –, Nõukogude riigile aga avab uusi energiareserve.“ Võimude silmis neil raudse eesriide taga lausutud (Karassev-Orgusaarel õnnestus saada 1976. aastal Prantsusmaal asüüli) kaunitel sõnadel muidugi mingit kaalu ei olnud, sest Hint istus tolleks hetkeks juba trellide taga. Nõndasamuti ei mänginud rolli seegi, et Hindi vaimutöö viljadena nägid ilmavalgust kaheksa raamatut, mõnisada teadusteost ning üle poolesaja leiutise ja avastuse.

Ent kes oli see niivõrd kõrgele aupulgale tõstetud mees ning miks lõppes ta elutee nõnda julmalt?

Samal teemal

13. november 2007, 00:00
Punaaja taak vajab puhastust
27. märts 1997, 00:00
Desintegraatori tasuta tööjõud

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee