Maailm

MINEVIKUHETK | 11. veebruar: lõppes Nelson Mandela pikk vangistus (9)

Ohtuleht.ee, 11. veebruar 2020, 13:10
Foto Nelson Mandelast 11. veebruaril 1990. aastal – päeval, mil ta vanglast vabanes.Foto: AFP/Scanpix
11. veebruaril 1990. aastal vabanes vanglast Lõuna-Aafrika inimõiguslane, revolutsionäär ja poliitiline liider Nelson Mandela, kes oli pidanud trellide taga veetma 27 aastat.

Noorena astus Mandela Aafrika Rahvuskongressi (ANC) ridadesse, mis on vanim mustanahalisi ühendav poliitiline organisatsioon Lõuna-Aafrikas. Aastate jooksul kujunes temast organisatsiooni üks juhtfiguur, kes korraldas rahumeelseid proteste valgete inimeste ülemvõimu ja rassieralduspoliitika vastu. Kui 1960. aastal meeleavaldajaid veriselt rünnati, moodustas Mandela ANC poolsõjaväelise haru, mis asus valitsusvägede vastu partisanisõda pidama. 

Samal teemal

Mees arreteeriti 1961. aastal riigireetmise süüdistusel, ent ta mõisteti tol korral kohtus õigeks. Järgneval aastal vahistati Mandela ebaseaduslikult riigist lahkumise eest – talle määrati karistuseks viis aastat vangistust, mida pikendati sabotaažiga põhjendades eluaegseks vanglakaristuseks. Nelson Mandela veetis esimesed 18 aastat julmas Robbeni saare vanglas. Ta elas väikeses voodita kambris ning pidi kaevanduses rasket sunnitööd tegema.

Vaatamata vangistusele oli Mandela apartheidivastase liikumise sümboliks ning organiseeris sarnase mõtteviisi levikut ning rahulolematust ka vanglas. Tema töö kandis osaliselt vilja ning Robbeni saare vangide olukord paranes märgatavalt. 1982. aastal viidi revolutsionäär üle teise kinnipidamisasutusse, mis sarnanes pigem koduarestile.

1980ndate lõpuaastatel oli olukord Lõuna-Aafrika Vabariigis muutunud. Riigi etteotsa sai Frederik Willem de Klerk, kes alustas koos oma valitsusega apartheidirežiimi kaotamist. President taastas vahepealsetel aastatel keelatud olnud ANC tegevusloa. 1990. aasta veebruaris andis de Klerk käsu Nelson Mandela vabastada. Mees pääses vanglast 11. veebruaril. Ta jätkas mitukümmend aastat varem alustatud tegevusega. Mandela ja de Klerk pälvisid 1993. aastal koos ka Nobeli rahupreemia ning aasta hiljem sai riigi esimestel vabadel valimistel Aafrika Rahvuskongressi partei võimule – Mandela valiti Lõuna Aafrika Vabariigi presidendiks. Tänase päevani on ANC kõik riigis toimunud valimised võitnud. Nelson Mandela lahkus poliitikast 1999. aastal, ent jäi rahu ja sotsiaalse võrdsuse eestvõitlejaks surmani, mis saabus 2013. aasta detsembris.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee