Eesti

Tõnis Erilaiu autorikülg

TARTU RAHU 100: venelaste kaitse murdsid Poska tarkus ja Napoleoni konjak 

Tõnis Erilaid, 1. veebruar 2020 00:01
Eesti vabariigi delegatsioon: (vasakult): Asutava Kogu liige professor Ants Piip, sõjavägede ülemjuhataja staabi ülem kindralmajor Jaan Soots, delegatsiooni juht välisminister Jaan Poska, Asutava Kogu liikmed Julius Seljamaa ja dr Mait Püümann (Püümets).Foto: Karl Akel / Filmiarhiiv
Algus oli kõhklev. Kui Eesti rahudelegatsiooni laialdaste volitustega juht Jaan Poska oli end detsembri alul 1919 Tartus talle üüritud notar Rosenthali härraskorteris Rüütli 7 sisse seadnud, kirjutas ta tütar Xeniale: „Kas midagi välja tuleb – teadmata. Kindel, et enamlased tahavad rahu, aga niisamuti [on kindel], et nad tahavad rahu mitte rahu pärast, vaid mõne teise eesmärgi kättesaamiseks. Meile aga rahu on hädasti tarvis tema enese pärast.“ Vabadussõjas hukkus 6127 inimest, haavata sai sõjaväljal ligi 12 000. 1935. aastal avaldatud andmeil oli sõjakulu puhtas rahas peaaegu 91 miljonit krooni toonases rahas (võrdluseks – esimese vabariigi viimane eelarve oli umbes 106 miljonit). Rahvamajanduse kahju ei osanud keegi kokku arvutada.

Rosenthalile korterisse asudes oli Poska peamine huvi, kas kokk ikka oskab valmistada Požarski kotlette, rassolnikut ja täidetud kulebjakat. Nendega muret ei olnud. Tegelikult oli Poska hommikusöök üsna ühetaoline: suitsukala, sink, kaks muna. Ning alati kaks klaasi Napoleoni konjakit. Ka ühise õhtusöögi ajal seisis Poska ees pudel Napoleoni. Teised Eesti delegatsiooni liikmed loobusid napsist. 

Samal teemal

15.05.2020
Mitme näoga Leonhard Ritt: ülekaranud enamlaste diviisiülemast sai Vabadussõja kangelane, aga ka riigivaras ja röövel
28.02.2020
ENNEOLEMATU SKANDAAL TALLINNA VANGLAS: plehku pani pikalt taga otsitud Jugoslaavia endine politseiülem
16.02.2020
Riigikogu lõi Tartu rahule toetusrühma
15.02.2020
TALLINN KUI LENNUKIKAAPERDAJATE PARADIIS: püstolid paukusid ja pommid kärgatasid