Maailm

MINEVIKUHETK | 29. jaanuar: George W. Bush kuulutas kolm Aasia riiki „kurjuse teljeks“ 

Ohtuleht.ee, 29. jaanuar 2020, 13:15
USA president George W. Bush.Foto: Reuters/Scanpix
29. jaanuaril 2002. aastal liigitas USA president George W. Bush Iraani, Iraagi ja Põhja-Korea „kurjuse telje“ riikideks.

Olles olnud vaid aasta maailma võimsaima riigi presidenditoolil, esines George W. Bush kõnega, milles käsitles olukorda USAs. See oli tema esimene sedalaadi kõne pärast 11. septembri terrorirünnakuid. Bush kirjeldas Iraani, Iraaki ja Põhja-Koread riikidena, mis soosivad laiaulatuslikku terrorismivõrgustikku ehk liigitas neid nn „kurjuse teljeks“. Väljend Axis of Evil sai mõjutusi II maailmasõjast, kui lääneriikide vaenlast Saksamaad ja tolle liitlasi nimetati teljeriikideks.

Vastuoluline kõne iseloomustas ka loogikat, mis seisis järgnevate aastate USA välispoliitika ja sõjalise tegevuse taga. Bushi administratsioon tahtis rõhutada ohtu, mida eelnimetatud kolm „terroristlikku riiki“ endast kujutasid. Presidendi sõnul olid riigid valmistamas massihävitusrelva ning toetasid terroristlikke rühmitusi, nagu näiteks Al'Qaida. Iraani, Iraagi ja Põhja-Korea vahel polnud aga otseseid ühendusliine – pigem oli tegu geopoliitiliste vaenlastega. „Kurjuse telje“ koondmõiste ühendas neid ja andis Ameerikale põhjuse sissetungiks Iraaki.

Hiljem lisas USA välisministeeriumi asekantsler John Bolton veel kolm riiki „kurjuse telje“ hulka. Nendeks oli Kuuba, Liibüa ja Süüria.

Samal teemal

28. jaanuar 2020, 14:35
MINEVIKUHETK | 28. jaanuar: kosmosesüstiku katastroofi jälgisid miljonid televaatajad
27. jaanuar 2020, 14:45
MINEVIKUHETK | 27. jaanuar: lõppes ebainimlik Leningradi blokaad
26. jaanuar 2020, 10:15
MINEVIKUHETK | 26. jaanuar: Lõuna-Aafrikast leiti maailma suurim teemant
25. jaanuar 2020, 10:15
MINEVIKUHETK | 25. jaanuar: Vahemerel kadus müstiliselt Iisraeli allveelaev

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee