Casablanca konverentsil tehtud foto. Esiplaanil istuvad delegatsioonide juhid: USA president Franklin D. Roosevelt (vasakul) ja Suurbritannia peaminister Winston Churchill.Foto: Wikimedia Commons
Ohtuleht.ee 14. jaanuar 2021 07:15
14. jaanuaril 1943. aastal algas Marokos Casablancas asuvas Anfa hotellis II maailmasõja liitlasvägede juhtide tippkohtumine. Kutsutud oli ka Stalin, ent too keeldus osalemast.

Casablanca konverents algas 14. jaanuaril ning kestis üheksa päeva. Seal osalesid liitlaste juhid, teiste hulgas Suurbritannia peaminister Winston Churchill, USA president Franklin D. Roosevelt. Kohal olid ka Vaba Prantsusmaa esindajad Charles de Gaulle ja Henri Giraud, ent nad ei võtnud osa militaarplaanide arutamisest. Marokosse kutsuti ka Nõukogude Liidu juht Jossif Stalin, ent too keeldus, tuues põhjuseks käimasoleva Stalingradi lahingu.

Konverentsil tõstatati erinevaid olulisi küsimusi seoses II maailmasõjaga. Eelkõige Briti ja USA juhid juurdlesid liitlasvägede edasise sõjalise strateegia üle Euroopas ning arutlesid sellega kaasnevaid logistilisi probleeme. Roosevelt pooldas rünnakut Kesk-Euroopase üle Inglise kanali, ent lõpuks otsustati siiski korraldada sissetung Itaaliasse. Roosevelti algne plaan teostus järgneval aastal Normandia dessandiga. Konverentsi kuulsaimaks otsuseks oli resolutsioon, et liitlased võitlevad seni, kuni teljeriigid tingimusteta alistuvad.

Kommentaarid  (6)

Tiit 15. jaanuar 2020 13:43
Arutasid kuidas Euroopat jagada.
15. jaanuar 2020 19:48
Tollal oli Rahvasteliidu töö halvatud ja ka ÜRO loomist olid 26 liitlasriiki vaid deklareerinud. Nii tuligi tugevamatel riikidel maailma juhtimine võtta enda kanda.
ätt. 15. jaanuar 2020 07:07
Kuna venelane liikus väga kiiresti edasi tuligi Normandia dessant ülepeakaela,saamatult suurte ohvrite hinnaga korraldada.
15. jaanuar 2020 22:16
Normandia dessandi maabumise asukohta ei õnnestunud Saksa luurel teada saada. Arvati, et see toimub Lõuna - Prantsusmaal. Sealse väegrupeeringu juht kindral Rommel oli üldse Berliinis, kui lahingutegevuseks läks. Normandia dessanti üritasid tagasi lüüa ka vlassovlaste ja grusiinide väeosad.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS