Eesti

TÕNIS ERILAIU AUTORIKÜLG

Must Mari ehk Saladuslik maja Tartu maantee 36  (1)

Tõnis Erilaid, 11. jaanuar 2020, 00:01
VAADE HOTELLIST: Liivalaia tänav oli lühike ja viis kunagiselt Heeringa tänavalt Tartu maanteele. Praegu annab selle uulitsa asukohast aimu kõrge torniga maja hoov (fotol paremal serval ristmiku juures). Foto: Eesti arhitektuurimuuseum / Raivo Loonela ja Urmas Hiis
Vanasti jäi see kahekorruseline maja, alumine korrus kivist, ülemine puust, Tartu maantee ja Puuvilja tänava nurgale, kus seisis ka Tallinna ainus ja seda kuulsam pruugitud rõivaste kauplus. Praegu pole enam ei seda tänavat ega kunagisi majugi. Sõjas hävinud Puuvilja tänava kohal kõrgub tuntud sirbi ja vasaraga kõrghoone. Meie jutu ajal polnud aga tänavat veel linnakaardilgi. Ümbruses laius juurviljaaed, mis kuulus nagu majagi mereväeleitnandi abikaasale Anna Sibbersteinile, kes oli  all-linnas tuntud kui salapärane Must Mari, ülal Toompeal aga ühena seltskonna koorekihist.

Tõepoolest oli toona arvata 49aastane kõhetu naine mustajuukseline ja tõmmunahaline, nagu hüüdnimigi näitas. Salapära, mis linlasi keelt peksma pani, tuli aga pigem sellest, et keegi ei teadnud, mis Tartu maantee 36. majas õigupoolest toimub. Kuulda oli, et seal käis koos kogu Tallinna tähtsam seltskond. Isegi kuberneri tõld seisis tihtipeale ukse ees. Kuid õhtuste kogunemiste ajaks olid teenrid alati allkorrusele lukustatud ja neilgi polnud  enamasti aimu, millega perenaine ja külalised tegelevad. Uudishimulikumad möödakäijad olid majast kuulnud purjus meeste kisa ja kiitvaid hüüdeid ja teati öelda, et Must Mari on nii rikas ja tähtis daam, et sammugi jala ei käi. Alati seisis maja ees stardivalmis voorimees.

Samal teemal

18. jaanuar 2020, 00:01
Aardeid aeti taga kõikjal Eestis, et kulda pihku ja hõbedat hõlma alla pitsitada
4. jaanuar 2020, 00:01
Tartu rohukaupmees lootis kogu Eesti muusikaga üle ujutada
28. detsember 2019, 00:01
Jõnkadi, jõnkadi jõulud tulevad – jõulud tulevad, mured lähevad!*
25. detsember 2019, 11:04
Vana aja lugu: kirjanikust krahvihärra õnnetu õhusõit

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee