Eesti

TÕNIS ERILAIU AUTORIKÜLG

Must Mari ehk Saladuslik maja Tartu maantee 36  (1)

Tõnis Erilaid, 11. jaanuar 2020 00:01
VAADE HOTELLIST: Liivalaia tänav oli lühike ja viis kunagiselt Heeringa tänavalt Tartu maanteele. Praegu annab selle uulitsa asukohast aimu kõrge torniga maja hoov (fotol paremal serval ristmiku juures). Foto: Eesti arhitektuurimuuseum / Raivo Loonela ja Urmas Hiis

Vanasti jäi see kahekorruseline maja, alumine korrus kivist, ülemine puust, Tartu maantee ja Puuvilja tänava nurgale, kus seisis ka Tallinna ainus ja seda kuulsam pruugitud rõivaste kauplus. Praegu pole enam ei seda tänavat ega kunagisi majugi. Sõjas hävinud Puuvilja tänava kohal kõrgub tuntud sirbi ja vasaraga kõrghoone. Meie jutu ajal polnud aga tänavat veel linnakaardilgi. Ümbruses laius juurviljaaed, mis kuulus nagu majagi mereväeleitnandi abikaasale Anna Sibbersteinile, kes oli  all-linnas tuntud kui salapärane Must Mari, ülal Toompeal aga ühena seltskonna koorekihist.

Tõepoolest oli toona arvata 49aastane kõhetu naine mustajuukseline ja tõmmunahaline, nagu hüüdnimigi näitas. Salapära, mis linlasi keelt peksma pani, tuli aga pigem sellest, et keegi ei teadnud, mis Tartu maantee 36. majas õigupoolest toimub. Kuulda oli, et seal käis koos kogu Tallinna tähtsam seltskond. Isegi kuberneri tõld seisis tihtipeale ukse ees. Kuid õhtuste kogunemiste ajaks olid teenrid alati allkorrusele lukustatud ja neilgi polnud  enamasti aimu, millega perenaine ja külalised tegelevad. Uudishimulikumad möödakäijad olid majast kuulnud purjus meeste kisa ja kiitvaid hüüdeid ja teati öelda, et Must Mari on nii rikas ja tähtis daam, et sammugi jala ei käi. Alati seisis maja ees stardivalmis voorimees.

Vaid Jaak Järve Wirulane tõi sõnumi, mis nimesid paljastamata rääkis kahtlasest lõbust, mida üks raisku läinud naisterahvas oma korteris korraldavat. Kohalik Saksa leht vastas irooniliselt, et lihtinimesel polevatki võimalik mõista salati väärtust ehk teisisõnu siis peenemat kultuuri.

Samal teemal

28.02.2020
ENNEOLEMATU SKANDAAL TALLINNA VANGLAS: plehku pani pikalt taga otsitud Jugoslaavia endine politseiülem
15.02.2020
TALLINN KUI LENNUKIKAAPERDAJATE PARADIIS: püstolid paukusid ja pommid kärgatasid
08.02.2020
Geenius, kes on jäänud unustusse. Aleksander Uuritsa traagiline lugu
25.01.2020
UNUSTATUD PAGULASED: kuidas mõisnike julmuse ja Vene sõjaväe eest Rootsi põgeneti

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee