Maailm

AJALOO VÕIKAMAD MÕRTSUKAD | Juhani Aataminpoika korraldas Lõuna-Soomes koletuid veretöid (14)

Ohtuleht.ee, 27. detsember 2019 18:18
Juhani Aataminpoika.Foto: YouTube'i kuvatõmmis
„Kerpeikkari“ ehk Juhani Aataminpoika oli soomlasest mõrtsukas, kes tappis 1849. aastal kahe kuu jooksul Lõuna-Soomes 12 inimest. Teda on nimetatud riigi esimeseks ja ohvriterohkeimaks sarimõrvariks.

Juhani Aataminpoika sündis 31. juulil 1826. aastal Soome lõunaosas Vesivehmaal. Poisi lapsepõlv oli raske, sest tema isa tegi enesetapu ning eakaaslased ei saanud Juhaniga hästi läbi. Ema uus elukaaslane ei teinud samuti olukorda paremaks – poiss sai kasuisa käest tihti peksa. Kui noormees 15aastaseks sai, lahkus ta kodust ning asus sooritama pisikuritegusid. Suuremaid patte poiss tollal korda ei saatnud. Alles 1849. aasta sügisel muutusid 23aastase Juhani vargused tõelisteks roimadeks.

Samal teemal

1849. aasta oktoobris vahistas politsei noormehe hobusevarguse eest. Korrakaitsjad üritasid Aataminpoikat Hämeenlinna vanglast Hauho kohtusse toimetada, ent mehel õnnestus põgeneda. Sellest hetkest said alguse rahva suus „Kerpeikkariks“ ehk „Timukaks“ ristitud mehe tapatalgud. Lammis tappis Aataminpoika koos kaaslase Kustaa Kratulaga kohaliku võõrastemaja omaniku ja perenaise. Sealt suundus mõrvar edasi oma kodukanti, kus elas tema ema, kasuisa ning nende lapsed.

Juhanil tekkis mõne päeva möödudes kasuisa Alexander Bohmiga konflikt, mille järel ta mehe külmavereliselt mõrvas. Taltsutamatu tapja kustutas ka oma ema, õe ja väikevenna eluküünla, enne kui metsa põgenes. Edasi suundus Aataminpoika Saimaa kanali poole ning tappis mitmeid inimesi, keda ta teekonnal kohtas. Noormees tegi seda võrdlemisi valimatult ning tal puudus keskne motiiv. Ühe mehe mõrvas ta seetõttu, et saada tolle isikutunnistust, mille abil tööd leida. Novembri alguses naasis „Kerpeikkari“ Lammisse, kust ta sõbra Antti Suikoga peagi lahkus. Nad läksid koos Hattemala külakesse, kus nad rüüstasid talumajakest, varastades sealt raha ning väärtuslikke esemeid. Mehed peksid julmalt ka majarahva läbi, mille tagajärjel perenaine suri.

Peagi õnnestus korrakaitsjatel Aataminpoika tabada. See juhtus 20. novembril Palsas. Mees toimetati kiirelt Viiburi kohtu ette, kus talle mõisteti karistuseks surmanuhtlus. See muudeti aga ümber eluaegseks vanglakaristuseks. Mehi, naisi ja lapsi mõrvanud mees viidi peagi üle Viiburi kindlusesse, kus teda julmalt piinati. Väidetavalt oli Aataminpoika vähem kui ruutmeetrises kongis seina külge aheldatud. Ta suri 1854. aastal.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee