Eesti

Tõnis Erilaiu autorikülg

Eesti Siber: kuidas vabariik inimesi Kihnu küüditas 

Tõnis Erilaid, 16. detsember 2019 11:49
KIVID, METS JA MAJAKAS: Praegu on saarel inimesi alla poole tuhande, vanasti oli palju rohkem.Foto: Teet Malsroos

Kes seda nüüd enam teab, kelle mõtte järgi seaduses „Välismaalaste administratiiv korras paigutamise üle“, mis lubas Eestis peaaegu pidevalt kehtinud kaitseseisukorra ajal inimesi Kihnu ja Hiiumaale välja saata, 16. märtsil 1921 vastu võeti ja miks just Kihnu küüditamiskohaks valiti. Saar ristiti rahvasuus kähku Sahaliniks. Esimene pääsuke, kes Kihnu saadeti, oli Gedalia Kamenetz, Eesti Lloydi kindlustusametnik, kelle ahvatlusel pisteti Tallinnas põlema Riiast etendusi andma tulnud Salomonski tsirkus. Pärnu Postimees kirjutab, et 1928. aasta oktoobris Kihnu minnes oli Kamenetzil kaaslaseks Alma Polossuchina. 

Oma seadusliku naise oli mees jätnud Tallinna, aga oli varsti tema juures tagasi ja suri 1929. aasta novembris infarkti. Mis Alma Polossuchinast sai, pole mul teada. Kamenetzi ennast mäletas Kihnu rahvas hiljem ehtsa härrasmehena, kes pillavalt raha kulutas. Samas kinnitas mõni, et tal olnud vargakombed küljes. Alul sai ta Kihnu kirikumõisas korteri peale ja seal jäänud tema näppude külge kõik, oma või võõras, mis vähegi söödav.

Kamenetzile järgnes varsti Kihnu kodakondsuseta Moses Schafran, kes saadeti Valgast välja salakaubitsemise ja muude kelmuste eest. Schafran põgenes varsti saarelt, võeti jälle kinni ja toodi tapiga tagasi. Jäi siis sinna aastateks. Algul teda omaks ei võetud, magas männikus lageda taeva all. Siis annetati talle kingsepa tööriistad. Mees rändas külast külla ning proovis töö kõrvalt ka Kihnu naisi vallutada. Sellega ei tulnud ta hästi toime, ka kingsepaamet ei toonud õnne. Lõpuks ehitati talle ühe talu juurde väike majake ja hakkas seal lapsehoidjaks, kuid elas ikka poolnäljas. Algul andis vald talle väikest toetust, hiljem ei saanud sedagi.

Samal teemal

15.05.2020
Mitme näoga Leonhard Ritt: ülekaranud enamlaste diviisiülemast sai Vabadussõja kangelane, aga ka riigivaras ja röövel
25.01.2020
UNUSTATUD PAGULASED: kuidas mõisnike julmuse ja Vene sõjaväe eest Rootsi põgeneti
11.01.2020
Must Mari ehk Saladuslik maja Tartu maantee 36
04.01.2020
Tartu rohukaupmees lootis kogu Eesti muusikaga üle ujutada

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee