Eesti

Tõnis Erilaiu autorikülg

John Lepp: eestlasest suurseikleja tee meeleparandusele  

Tõnis Erilaid, 7. detsember 2019 00:01
PANDI 2009. AASTAL: John Robert (Ignace) Lepa mälestustahvel Kablis Treimani kalmistul. Sinna on maetud tema ema ja teised omaksed.Foto: Wikipedia

Olgu muuga, kuidas on, aga julgust ja pealehakkamist Pärnumaal Orajõel sündinud, Kabli algkoolis käinud ja keskkooli lõpetamata jätnud väikesekasvulisel mustajuukselisel käbedal noormehel piisas, kui ta isegi kommunistlikul Venemaal end Itaalia antifašistist professori Giovanni Flamona esitledes loenguid pidas ja kuuldavasti Thbilisi ülikooli professoriks sai. Kuni üks kuulajaist ta ära tundis: see on ju Eestist ära karanud suurluiskaja John Lepp Pärnumaalt. Siinsed ajalehed olid 25aastast noormeest jõudnud juba ammu avantüristiks nimetada.

Lepp (John Robert Ignace Lepp) ilmus ajakirjanduse veergudele 1931. aastal, kui Päevaleht kirjutas 11. aprillil 21aastasest noormehest: Eesti kelm toimetab Poolas ajakirja. Mõni aeg tagasi esines ta Leedus kirjanik Johann Ruveni nime all ning tüssas mitmesuguseid ringkondi, kuid kui asi ilmsiks tuli ja meie saatkond temalt ajakirjanikukaardi ära võttis, põgenes ta Poolasse. Varssavis esines ta seal tuntud ajakirja, 300 000-lise tiraažiga Jutro üldosakonna tegevtoimetaja John Leegina. Tartusse kirjutas ta, et on lõpetanud Poolas ülikooli. Eesti saatkond teatas järelpärimisel Päevalehele, et neile tutvustanud Johann Ruven end hoopis esperanto keele õpetajana.

Viljandi punane tegelane 

Samal teemal

25.01.2020
UNUSTATUD PAGULASED: kuidas mõisnike julmuse ja Vene sõjaväe eest Rootsi põgeneti
11.01.2020
Must Mari ehk Saladuslik maja Tartu maantee 36
04.01.2020
Tartu rohukaupmees lootis kogu Eesti muusikaga üle ujutada
21.12.2019
Eesti boheemluse varane palang: elu nautiv Siuru

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee