Eesti

TÕNIS ERILAIU AUTORIKÜLG

Taevakäijad ja hüppajad: usuline ärkamine levitas Eestis kõiksugust kõlvatust 

Tõnis Erilaid, 30. november 2019, 00:01
NÄITEMÄNG: Seda lugu illustreerivad 2004. aastal Albu aida pööningul kõrgema lavakunstikooli XXI lennu mängitud etendusest „Valge laev ja taevakäijad".Foto: Andrus Eesmaa / Järva Teataja /Scanpix
Saare- ja Läänemaa adrakohtunik Gottlieb von Maydell kirjutas kubernerile 1817. aasta jaanuaris ja nõudis Hiiumaale sõjaväe saatmist. Taevakäijate liikumine olevat jälle pead tõstnud. Taludes peetavat öid ja päevi koosolekuid, neist osavõtjad olevat täiesti meeletud – märatsevad ja lärmavad. Eestvedajaiks olnud peamiselt neli naist, aga olevat veel 30 naist ja poissi, kes ennustavad. Sõjaväge saarele siiski ei tulnud. Usumäratsejatest saadud mõisapolitsei abil jagu. Taevakäijate liikumine oli aga juba üle Eesti valgunud. Kõige agaramad uute uskude järgi jooksjad olnud külades halva kuulsuse saanud naised ja lesed. Ka olid taevakäijad juba kuulutanud, et maailmalõpp tuleb 2000. aastal.

Taevakäijate liikumine oli ühenduses kogu Euroopas leviva usuärkamisega, mis mujal enamasti pietistlikku vagadust ülistas, aga meil kippus äärmustesse kalduma. Eestvedajad olid peamiselt naised ja tüdrukud, kes magades või meelemärkuseta, vahel ka värisevas ekstaasis olles said nägemusi taevast või põrgust, ja ärgates nähtust ka teistele jutustasid. Mõned teatasid, et nad on lunastajad või imetegijad, mõned ennustasid tulevikku, mõned kutsusid inimesi lihtsalt meeleparandusele. Hoogu võttis värviliste riideesemete ja luksusasjade, eriti hõbeehete, hävitamine.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

23. november 2019, 00:01
Skandaal Eesti esinduses: saadik tembeldati kauni naisagendi ohvriks
17. august 2019, 00:11
Eesti esimene seksiõpik: ära aja liialt lõbu taga!
11. august 2019, 16:42
Karl Säre: spioon, mõrtsukas ja punane parteijuht
3. august 2019, 00:05
Oskar Kallas abikaasa Ainole: on parem, kui lapsed ei saa kunagi teada mehest, kes hävitas nende isa abieluõnne

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee