Maailm

MINEVIKUHETK | 10. november: „Tüssamise päevaga“ tõusis kardinal Richelieu taas kuninga soosingusse  

Ohtuleht.ee, 10. november 2020 07:15
Osavõtmatu Louis XIII kuulab Richelieu ja Marie de' Medici sõnavahetust.Foto: Wikimedia Commons
10. novembril 1630. aastal toimus Prantsuse kuningakojas poliitiline vastasseis kardinal Richelieu ja kuningas Louis XIII ema vahel. Erinevaid suundi võtnud intsidenti nimetatakse „Tüssamise päevaks“.

Kui Louis XIII nõuandja Luynes'i hertsog 1621. aastal suri, pöördus noor kuningas abi saamiseks aina rohkem kardinal Richelieu poole. See ei meeldinud aga kuninga emale Marie de' Medicile. 1630. aastal jõudsid poliitilised pinged Richelieu ja de' Medici vahel haripunkti. 10. novembril kohtusid mõlemad osapooled Pariisis asuvas Luxembourgi palees kuningaga. Louis XIII ema nõudis kardinali ametist kõrvaldamist ning esitas kuningale ultimaatumi – valitseja pidi valima ema ja kardinali vahel.

Samal teemal

Esialgu kuningas otsust ei teinud, vaid suundus Versailles' asuvasse jahilossi. Richelieu tõenäoliselt uskus tol hetkel, et tema poliitiline karjäär on lõpule jõudnud ning tema vaenlased on suutnud kuningat veenda. Mehe mõjuvõimsad sõbrad kostsid kardinali eest, mistõttu sai ta enesekindluse tagasi. Samal ajal kui kardinalivastased meeleavaldajad Luxembourgi paleed ümbritsesid ja kõrgvaimuliku langust tähistasid, järgnes Richelieu kuningale Versailles'isse. Seal kinnitas valitseja kardinalile jätkuvat toetust. Marie de' Medici mõistis peagi, et teda on ninapidi veetud ning pagendas end ise Compiegne'i, kust ta hiljem suundus Brüsselisse ja Amsterdami.

„Tüssamise päev“ märkis kardinali mõjuvõimu ja kuningliku soosingu täielikku taastamist .

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee