Eesti

Tõnis Erilaiu autorikülg

OMA ELU OLI KALLIM? Kuidas hirmul kommunist parteiseltsimehed üles andis 

Tõnis Erilaid, 9. november 2019 00:01
 TUHANDED MARSSIMAS: Tööliste 1. mai rongkäik on 1922. aastal jõudnud Vene turule. Foto: Filmiarhiiv

1. mai pärastlõunal 1922 oli Russalka juurest alanud punaloosungiliste meeleavaldajate rongkäik jõudnud Narva maanteel umbes Lindeni restorani-kohvimaja juurde Maneeži nurgal, kui tööliste keskel olnud sõjaväe vastuluure salanuhk Leipsus (tegeliku nimega Pavel Varfolomejev) erutus ja jooksis kaitsepolitsei Tallinna juhi  Villem Liiva ja vanemagent Julius Palmi juurde: „Seal kõnniteel lähevad põrandaalused Jaan Kreuks ja Johannes Linkhorst!“ Politseiviled trallitasid kohe üle rongkäigu ja veidi hiljem raksatasid lasud.

Kuigi kommunistid olid oma keskkomitee liikmetel rangelt keelanud meeleavaldusele tulla, ei saanud Kreuks (31) ja Linkhorst (27) oma uudishimust võitu.

Tallinna Teataja kirjutas järgmisel päeval: „Kui Maneeži tänava nurgani oli jõutud, kõlasid Lindeni kohvimaja kohal mitmed revolvri paugud. Kaitsepolitsei ametnikud olid jalutajate hulgas ära tundnud kommunisti Kreuksi, kes omal ajal surma oli mõistetud, kuid pärast Venemaal vangis olevate eestlaste vastu ümber vahetatud. Kreuks oli salaja Eestisse tagasi tulnud. Ta tundis tema poole astuvad kaitsepolitseinikud ära, haaras revolvri välja, lasta tahtes, kuid revolver ei läinud lahti. Siis tõmbas ta teise revolvri välja ja avas umbes kolme sammu kauguselt tule ilma, et trehvanud oleks. Ka kaitsepolitseinikul ei läinud revolver esimese pauguga lahti. Kaitsepolitseinikkudele tõttas abiks 2. raiooni ülem Tuherm, tahtes põgenejaid kommunistisi kinni võtta. Politseinik langes aga kuulist tabatult tänavale. Kreuks ja tema kaaslane põgenesid Jaama (praegu Hobujaama tänava kant) tänavale ühtesoodu revolvritest lastes. Kreuks jooksis mööda tänavat edasi ja pääses ära. Kreuksi kaaslane põgenes majahoovi, kust ta veel mõned paugud lasi. Sellejuures haavas ta hoovis olevat tütarlast. Kui laskjal kuulid otsa lõppesid, puges ta prügikasti taha varju ja võeti kinni. Kinnivõetu on Mäo vallast Järvamaalt pärit Johannes Linkhorst. Tema juurest leiti Eesti vabariigi võltsitud isikutunnistus Põldi nime peale. Linkhorst seletab, et ta olla kommunist-terrorist ja tulnud Eestisse selleks, et terroristlisi aktisi toime panna.“

Samal teemal

03.05.2021
ÕL ARHIIV | VIKTOR KINGISSEPP INIMESENA: kas edu korral saanuks temast diktaator?
15.05.2020
Mitme näoga Leonhard Ritt: ülekaranud enamlaste diviisiülemast sai Vabadussõja kangelane, aga ka riigivaras ja röövel
08.11.2019
Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas küberlahing vangistas Eestis interneti
07.11.2019
Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas inimesed läksid 7. novembril oma miitingule

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee