Eesti

Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas uppus Eestimaa kuberner ja kuulus sõjapealik (1)

Tõnis Erilaid, 5. november 2019 00:18
Foto: Teadmata – Skoklosters slott, Avalik omand, Wikimedia Commons
Täna õhtul 1585. aastal astus Eestimaa kuberner Pontus De la Gardie Pljussa jõel paati, et venelastega rahuläbirääkimiste vahel seitsme kilomeetri kaugusele Narva sõita. Ametlikel ajalooandmetel olid tal kaasas mõisnik Ben Drücker ja tõlk Hans von Strassburg. Aga küllap oli tegu suuremat sorti paadiga, sest Rootsi allikail mahtusid sinna ka paar suurtükki, muud kraami ja inimesi, küllap ka paadimehi. Kui vanemat sorti paat Pljussa jõelt Narva jõkke jõudis, katkes sel üks küljekaar – võib-olla tonksas liikuma pääsenud raske suurtükk selle puruks. Paat uppus ja koos sellega 18 inimest, ka läbirääkimisi Rootsi poolelt juhtinud Pontus De la Gardie.

Prantsusmaal sündinud Eestimaa kuberner oli tuntud ka diplomaadina, õuemarssalina oli tema hooleks Rootsi kogu välissuhtlus Euroopas.

Eestisse saabus ta 1581. aasta karmil talvel, marssides oma väega (ta ise hoidis kompassi abil kurssi) Viiburist üle külmunud Soome lahe Rakvere alla. Pärast selle vallutamist läks ta võideldes Narva ja edasi Jamburgini (praegu Kingissepp) välja, võttes Rootsile Ingerimaa. 

Lahingud päädisid De la Gardie vägede triumfimarsiga Tallinna. Kahurid lasid saluuti, helisesid kirikukellad. Võidujumalateenistus korraldati Niguliste kirikus.

Pontus De la Gardie sängitati Tallinna Toomkirikusse oma varem lahkunud abikaasa Sofia Gyllenhielmi kõrvale. 

Samal teemal

09.11.2019
OMA ELU OLI KALLIM? Kuidas hirmul kommunist parteiseltsimehed üles andis
18.06.2018
Mõisamängud mööda Eestit: mitmes mõisas sina oled käinud?
27.12.2003
Tallinn on kummitavate munkade haardes

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee