Maailm

MINEVIKUHETK | 29. oktoober: mõrvarlik sudu tappis USA väikelinna elanikke 

Ohtuleht.ee, 29. oktoober 2020 07:15
Donora linn. Taamal paistab kurikuulus terasevabrik.Foto: donorahistoricalsociety.org
29. oktoobril 1948. aastal jõudis haripunkti tapjaliku sudu levik väikeses USA tööstuslinnas Donoras. Viiepäevase perioodi käigus tappis sudu umbes 20 inimest ning tegi tuhandeid tõsiselt haigeks.

Donora oli 14 000 elanikuga väikelinn Pennsylvanias Monongahela jõe orus, mida ümbritsesid mäed. Linn oli koduks terasevabrikutele ja tsingisulatustehasele, mille tegevusega vabanes atmosfääri liigselt väävelhapet, vingugaasi ja teisi saasteaineid – ja seda juba aastaid enne õnnetust. 1920. aastatel maksis tsingitehase omanik kohalikele elanikele saastatuse tekitatud kahjude eest valuraha. Siiski ei reguleerinud miski Donora tööstuseid ega nende põhjustatud õhureostust.

Samal teemal

Tõenäoliselt 26. oktoobri paiku tekkis orgu tugev udu. See koosnes õhu kaudu levivatest saasteainetest, mida tekitasid Donora tehased. Linnaelanikud hingasid reostatud õhku sisse ning peagi saabus kohalikele arstidele kõnederahe. Donora terviseameti juhataja dr William Rongaus soovitas kõigil hingamisraskustega inimestel linnast otsekohe minema sõita.

Järgnevatel päevadel üritas enamus linnaelanikke lahkuda, ent tugev sudu ja paaniline liiklus muutis selle keeruliseks. Ei möödunud palju aega, kui 11 eakamat inimest olid sudu tõttu hukkunud. Tuhanded linlased kaebasid hingamisraskuste üle. Alles 31. oktoobril otsustas tsingitehase juhtkond tootmise peatada. Samal päeval hakkas ka vihma sadama, mis saasteaineid hajutas. Tolleks hetkeks oli veel vähemalt üheksa inimest surnud.

Teadlased on spekuleerinud, et kui sudu oleks kestnud veidigi kauem, oleksid tuhanded Donora elanikud hukkunud. Vastutust eitavate tehaste vastu esitati mitmeid kohtuasju, mis kohalikele loodetud tulu ei toonud. Aasta hiljem olid Donora kinnisvarahinnad kuni 10% langenud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee