Maailm

MINEVIKUHETK | 28. oktoober: käske eiranud Saksa madrused keeldusid enesetapumissioonist (1)

Ohtuleht.ee, 28. oktoober 2020 07:15
Saksa madrused Kielis meelt avaldamas.Foto: Wikimedia Commons
28. oktoobril 1918. aastal keeldusid Saksa Avamerelaevastiku madrused admiraliteedi käske täitmast ning britte ründamast. Juhtum näitas ilmekalt tüdimust I maailmasõjast, mis paar nädalat hiljem lõppes.

1918. aasta oktoobrikuu viimastel nädalatel olid Keskriikide kolm suuremat jõudu – Saksamaa, Austria-Ungari ja Ottomani impeerium – Antanti riikidega relvarahu nimel läbirääkimisi pidamas. Kuigi sõja lõpp oli juba vaateväljas, otsustas Saksa mereväejuhtkond eesotsas admiraliteedi staabiülema Reinhardt Scheeriga, et tehakse veel viimane meeleheitlik rünnak Põhjamerel Briti laevade vastu. Nad lootsid, et edukas pealetung taastab Saksa mereväe prestiiži. Admiraliteet ei teatanud plaanidest ka Saksa kantslerile Max von Badenile.

Madrused, kes teadsid, et tegu on enesetapumissiooniga, ei soovinud käskudele alluda. Neile anti viis korraldust rünnaku alustamiseks, ent nad keeldusid. Kokku arreteeriti 1000 „mässajat“, mis jättis Keiserliku Laevastiku võitlusvõimetuks. Kaks päeva hiljem levis vastumeelsus ka Kieli mereväebaasi ning nädala pärast juba üle riigi – ülestõusud toimusid nii Hamburgis, Bremenis, Lübeckis ja Münchenis. Suur rahulolematus viis revolutsioonini, mille tõttu muutis Saksa parlament keisririigi 9. novembril vabariigiks.  

Samal teemal

06.09.2020
VIDEOD | Viis suurt operatsiooni uppunud laevade pinnaletõstmiseks