Maailm

MINEVIKUHETK | 26. oktoober: Metsikus Läänes toimus legendaarne tulevahetus (1)

Ohtuleht.ee, 26. oktoober 2020 07:15
Tombstone 1881. aastalFoto: Wikimedia Commons
26. oktoobril 1881. aastal toimus vendade Earpide ja kohalike bandiitide vahel kuulus tulevahetus. Konflikti on nimetatud O.K. Corrali tulevahetuseks ja Tombstone'i lahinguks.

Kui 1877. aastal Tombstone'i lähedalt hõbedat leiti, muutus linn kiirelt Ameerika edelaosa üheks rikkamaks kaevanduslinnaks. Endine Kansase seadusesilm Wyatt Earp töötas seal panga turvamehena ning tema vennad Morgan ja Virgil kujutasid endas kohalikke õigusemõistjaid. Viimane oli linna šerif. Vendadel Earpidel oli vastuoluline kuulsus – ühelt poolt tegutsesid nad õigluse nimel, ent teisalt olid võimuahned ja halastamatud. Clantonid ja McLaury'id olid kauboid, kes elasid linnast eemal asuvas rantšos. Nad olid karjaröövlid, vargad ja mõrtsukad. 1881. aasta oktoobris toimus kahe grupi vahel suur tulevahetus kontrolli nimel Tombstone'i linna ja Cochise'i maakonna üle.

25. oktoobril saabusid Ike Clanton ja Tom McLaury Tombstone'i varustust ostma. Järgneva ööpäeva jooksul toimus neil mitmeid vägivaldseid kokkupõrkeid vendade Earpide ja tollede sõbra Doc Hollidayga. 26. oktoobri pärastlõunal saabusid linna ka Ike'i vend Billy koos Frank McLaury ja Billy Claiborne'iga. Nad kohtasid kõrtsis Hollidayd, kes meestele rõõmuga teatas, et nende vennad olid Earpide käest nahutada saanud. Tulivihased kauboid lahkusid joomakohast ning vandusid kättemaksu.

Kella kolme paiku märkasid Earpid ja Holliday tühjal krundil O.K. Corrali tarandiku taga Clanton-McLaury jõugu liikmeid. Kohe algas tulevahetus, mis kestis tegelikult vaid umbes 30 sekundit, mille käigus tulistati ligi 30 lasku. Ei ole täpselt teada, kes ründas esimesena, ent enamus allikaid väidavad, et Virgil Earp tõmbas revolvri esimesena välja ning tulistas Billy Clantonit rindu. Samal ajal tappis Holliday pumppüssiga Tom McLaury. Wyatt Earp vigastas Frank McLauryt lasuga kõhtu, ent viimane suutis paar korda enne langemist tulistada – sama juhtus Billy Clantoniga.

Kui õhk selgines, ilmnes, et Billy Clanton a McLaury vennad olid surnud. Ike Clantonil ja Billy Claiborne'il oli õnnestunud mägedesse põgeneda. Puutumata polnud jäänud ka Earpide pool. Virgil ja Morgan Earp ning Doc Holliday olid vigastada saanud. Cochise'i maakonna šerif John Behan oli tulevahetust pealt näinud. Ta esitas Earpidele ja Hollidayle süüdistuse mõrvades. Kuu hiljem tunnistas Tombstone'i kohtunik mehed süütuks, väites, et „tapmiste sooritamine oli täielikult õigustatud“. Siiski tundis rahvas hukkunute vastu sümpaatiat – nende matusel osales ligi 300 inimest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee