Nõukogude Liidu ja Saksamaa mittekallaletungileping.Foto: historyfoundation.ru
Ohtuleht.ee 3. juuni 2019 11:10
Nõukogude Venemaa ja Hitleri Saksamaa leppisid 1939. aastal kokku, et Baltikum koos Soomega jääb venelastele. 80 aastat hiljem on kahe riigi võikad dokumendid lõpuks originaalkujul internetis nähtavad.

Molotovi-Ribbentropi pakti ehk kahe riigi välisministrite allkirjastatud mittekallaletungilepingu olemasolu pole kunagi olnud saladus. Isegi nende salaprotokoll, mis Euroopa venelaste ja sakslaste vahel pooleks jagas, toodi tänu viimaste arhiivide lääneriikide kätte langemisele ammu päevavalgele. Avalikkuse ette jõudsid suurriikide võimumängu mastaape näitavatest dokumentidest tehtud fotokoopiad.

Venemaal hoitud originaaldokumente näidati esmakordselt avalikult 1995. aastal Moskvas peetud näitusel. Nüüdseks on jõutud sinnamaale, et Venemaa ajaloolise mälu sihtasutus on pakti kõik leheküljed – kokku oli neid 11 – digitaliseerinud. Möödunud nädala lõpus tehti Molotovi-Ribbentropi pakt oma originaalkujul kõigile internetikasutajatele kättesaadavaks.

Tänavu 23. augustil möödub pakti allkirjastamisest 80 aastat. Ühtlasi tähistatakse Eestis, Lätis ja Leedus 30 aasta möödumist pakti salaprotokollidele tähelepanu juhtimiseks sündinud Balti ketist.