Maailm

MINEVIKUHETK | 4. mai: algas Hakodate merelahing 

Ohtuleht.ee, 4. mai 2019, 10:15
Hakodate merelahing.Foto: Wikimedia Commons
Täna, 150 aastat tagasi algas Jaapanis Hakodate merelahing, mis kestis seitse päeva. Vastloodud Ezo vabariigi mässuline merevägi koos Tokugawa šoguni väe riismetega võitles Jaapani keiserliku laevastiku vastu. Hakodate merelahing oli üks viimaseid etappe Boshuni kodusõjas, mida on nimetatud ka Jaapani revolutsiooniks.

Lahing toimus Hokkaidō saart ümbritseval merel – täpsemalt Hakodate lahel. Ezo väed koondusid ümber sõjalaev Kaiteni. Algselt koosnes mässuliste kogu vägi kaheksast aerulaevast. Nendeks olid Kaiten, Banryū, Chiyoda, Chōgei, Kaiyō Maru, Kanrin Maru, Mikaho ja Shinsoku. Hakodate lahinguks olid kolm neist varasemates kokkupõrgetes kaotatud (Kaiyō Maru, Kanrin Maru ja Shinsoku). Nende aluste kaotamine oli Ezo vägedele suureks tagasilöögiks. Keisri vägede juhtlaevaks oli USAst ostetud Kōtetsu. Veel kuulusid keiserlikku laevastikku Kasuga, Hiryū, Teibō, Yōshun, Mōshun. Jaapani keisri vägi oli Ezo mässuliste laevastikust väiksem, ent neil oli võimas Kōtetsu. 

4. mail 1869 algas pealetung. Keiserlik laevastik toetas jalaväe transportimist Hokkaidō saarele ning hävitas rannikuäärseid kindlustusi. Esimesel lahingupäeval suudeti Chiyoda hõivata, kui selle meeskond laeva hülgas. 7. mail löödi rivist välja Ezo lipulaev Kaiten. Ka keisri vägi pidi tagasilööke tunnistama – Ezo Banryū uputas vastomandatud Chiyoda. Veidi hiljem sai Banryū ise niivõrd kahjustada, et uppus. 

Keiserlik Jaapani merevägi võitis Hakodate lahingu. Varem kaotatud laevad maksid Ezo mereväele kätte. Kuu lõpus alistus kogu Ezo vabariik ning Boshuni sõda sai läbi. 

Samal teemal

7. mai 2019, 10:15
MINEVIKUHETK | 7. mai: natsid keelasid Leedu juutide getos sünnitamise
6. mai 2019, 10:15
MINEVIKUHETK | 6. mai: Põhja-Itaalia maavärinas hukkus ligi 1000 inimest
5. mai 2019, 10:15
MINEVIKUHETK | 5. mai: USA esimene rongirööv
3. mai 2019, 10:15
MINEVIKUHETK | 3. mai: Beverhoutsveldi lahing Brugges

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee