Osama bin Laden.Foto: AP/Scanpix
Ohtuleht.ee 2. mai 2020 07:15
2. mail 2011. aastal tabasid ja tapsid Ameerika Ühendriikide eriväelased Pakistanis terroriorganisatsiooni Al-Qaida asutaja Osama bin Ladeni.

Osama bin Laden, kes oli tõenäoliselt New Yorgi 9/11 terrorirünnaku taga, on lähiajaloo üks kurikuulsamaid terroriste. FBI oli tema tabamiseni viiva info jagamise eest lubanud lausa 50 miljonit dollarit. Terroristi kahjutuks tegemiseks korraldati operatsioon Neptune Spear. Operatsioon viis lõpule kümme aastat kestnud bin Ladeni otsingud.

2007. aastal sai USA luureamet teada bin Ladeni usaldatuima käskjala nime. Kolm aastat hiljem suudeti seostada käskjalg turvatud kompleksiga Pakistanis, Abbotabadis, mis asus riigi pealinnast Islamabadist 56 kilomeetrit põhjas. Ebatavaliselt hästi turvatud ala tekitas kahtlusi, et see võis olla Osama bin Ladeni peidupaik. 29. aprillil 2011. volitas USA president Barack Obama väikesel eriüksuse rühmal nimega SEAL Team Six kompleksile haarang teha. 

2. mai varastel hommikutundidel ründasid Afganistanist kopteritega saabunud USA eriväelased al-Qaida Abbotabadi kompleksi. Üheksa minutit pärast maandumist leiti Osama bin Laden kompleksist üles ning talle lasti kuul pähe. Operatsiooni käigus tapeti veel kompleksis olnud naine ning kolm meest, kellest üks oli bin Ladeni poeg. Kogu operatsioon, mis oli aastatepikkuse planeerimise tulemus, kestis Pakistani pinnal algusest lõpuni vaid 40 minutit. Osama bin Ladeni laip võeti USA eriväelaste poolt kaasa. Islami kombeid järgides maeti bin Ladeni surnukeha vaid veidi vähem kui 10 tundi hiljem merre.

Samal teemal

Kommentaarid  (11)

Room 11. mai 2019 09:21
Minu jaoks on imelik see, et mees kohe tapeti. See on sama, kui uurija saab kätte kurjategija päeviku ja viskab selle siis läbi lugemata tulle. Mees teadis väga palju, aga sellest ei tahetud midagi teada?! Aga võib-olla istub ta täna kusagil kinni ja temaga vesteldakse...
Liberaalse konsensuse usul põhinev vale 2. mai 2020 21:01
Hiljem hukkusid helikopteriõnnetuses ka operatsiooni läbiviia. Bin Laden suri aastal 2001. Seda on kinnitanud ka näiteks Pakistan president. Etendus, mis läbi viidi oli vajalik Obama reitingu tõstmiseks.
ätt. 3. mai 2019 06:40
Mitte ei tabanud vaid mõrvasid etenduse käigus temaga sarnase isiku !
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS