Maailm

VEIDER VALUUTA: Yapi saarel oli käibel maailma suurim raha 

Imeline Ajalugu, 21. aprill 2019 20:22
Kiviketaste transport Yapi saarele.Foto: Wikimedia Commons
Maailma suurim raha oli käibel Vaikse ookeani Yapi saarel. Tonniraskuse ja traktorirattasuuruse kiviketta eest sai ehitada maja.

Vaikses ookeanis eraldatult asuva Yapi saare elanikud võisid rahumeeli oma varandusel lasta tänaval vedeleda. Kohalikud maksevahendid olid nii rasked ja hiigelsuured, et keegi poleks suutnud nendega minema joosta.

Umbes aastast 500 pKr kuni 1930. aastani, kasutasid saareelanikud maksevahendina rai’d. See oli ümmargune kiviketas, mille keskel oli auk. Hiigelmündid tahuti Belau saarestiku kivimurdudes. Yapi saarest 500 kilomeetrit edelas paiknevalt saarestikult veeti mündid üle avamere parvel, mida vedas lamedapõhjaline kanuu. Reis kestis umbes viis päeva ja mitu kiviketast saartevaheliste väinade põhjas annavad tunnistust, et reis polnud ohutu.

Mida suurem ja kaunim kiviketas oli, seda suurem oli ka selle väärtus. Suurim kaalus 7,6 tonni ning selle läbimõõt oli umbes 3,5 meetrit. Ühe sellise eest võis omanik näiteks püstitada hiigelmaja. Naise sai osta pisut väiksema rai eest ning taldrikusuuruse rai eest võis perekonnale terveks kuuks söögimoona hankida.

Veidratest valuutadest loe lähemalt aprillikuu Imelisest Ajaloost!