Maailm

Kas Maa on veel kerakujuline või taaskord lame? (105)

Aare Kartau, 7. märts 2019, 12:48
1922. aasta kujutuspilt lamedast Maast.Foto: Mary Evans/Scanpix
Tuhandeid aastaid tagasi peeti Assüürias ja Babüloonias Maad liikumatuks plaadiks, mis seisab sammastel. Hiljem tulid antiikkreeklased välja teooriatega, et maa on kerakujuline – see on ka tänapäeval teaduslikult tõestatud ja (üld?)tuntud fakt. Siiski leidub maailmas hinnanguliselt miljoneid inimesi, kes usuvad, et maa on lapik. 

Lameda Maa kontseptsioon on viimaste aastate üks eriskummalisemaid trende. Eelmisel aastal linastus suurepärane dokumentaalfilm vandenõuteoreetikutest, kes üritasid kallite instrumentide abil tõestada, et Maa on lame. Novembris ka PÖFFil esitatud „Kurvi taga“ (Behind the Curve) kujutas „lamemaalasest“ entusiasti Bob Knodelit, kelle uurimisrühm ostis oma teooria –et Maa ei pöörle – tõestamiseks 20 000 dollarit maksnud güroskoobi. Samuti tehti katseid valguskiirtega, et lükata ümber faktiteadmine Maa kumerusest.

Lameda Maa teooria on uuringute järgi kinnistumas eriti noorte seas. 2018. aasta veebruaris viis USA uuringuettevõte YouGov 8215 täiskasvanu seas läbi küsitluse Maa kuju kohta. 84% kõigist vastanutest olid kindlad, et Maa on ümmargune, ülejäänutel olid tekkinud kahtlused, või nad uskusid Maa lapikust. Uuring näitas, et vanemad inimesed usuvad rohkem faktidesse. 55+ vanuseklassis oli lameda Maa skeptikute osakaal 94%. Kõige nooremas vanusegrupis (18-24) olid kerakujulise koduplaneedi eksisteerimises kindlalt veendunud vaid 66% vastanutest. See väljendab, et pelgalt 2/3 noortest ameeriklastest usub täielikult, et Maa pole lame.

Mis viib massiivselt inimesi seda kummalist teooriat uskuma? Kas põhjuseks on fanaatikute internetis levitatav propaganda või ebapädev kooliharidus? Igatahes on lameda Maa uskujate arvukus murettekitavalt suur.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee