Foto: Linnamuuseum
Toimetas Denes Kattago 25. juuli 2017 18:44
Muuseumkohvik Neitsitorn kutsub taas jalutuskäikudele Harjumäel ja Lindamäe maa-alustesse käikudesse. Ekskursioonid toimuvad teemal ”Punkarid ja ärikad: ärksad Eesti noored 1980ndatel”,  algusega Neitsitornist.

Jalutuskäigud leiavad aset neljapäevadel, 27. juulil ja 3. augustil kell 17.30.

Juttu tuleb pöördelistest aegadest 1980. aastate lõpul, mil kohalik noorsugu valitseva nõukogude tegelikkusega enam kuidagi leppida ei saanud…

Valikuid ja teid oli erinevaid, kes äritses valuuta ning välismaise riidekraamiga, kes sättis endale harja pähe ning tagus nahktagi neete täis, kes kasvatas juuksed pikaks ning  kuulas heavy metal muusikat. Kõige selle üle hakkasid puhuma vabaduse tuuled ning uue ärkamisaja meeleoludest ei jäänud küll keegi puutumata.

Tallinna üht populaarseimat kohvikut 1980. aastatel, Neitsitorni kasutati ka välisturistide toitlustamiseks. Kui hommikul saabusid Inturisti bussid Aleksander Nevski katedraali juurde, olid ka ärikad kohal, riietus pidi olema selline, et võimalikult turistide grupiga sulanduda, vahetati rublasid soome markade vastu, aeti muudki äri. Punknoorus kogunes Balti jaamas, kohvik Moskva ees, Raekoja platsil või Varblase kohvikus.

Osa noori olid pärit ka väljaspoolt Tallinnat või lihtsalt kodust lahkunud, nemad moodustasid Hirvepargi kamba, kes ööbisid Lindamäe ja Harjumäe alustes käikudes. See oli tõeline maa-alune ühiskond oma hierarhia ja mängureeglitega. Leidus noori, kes elasid maa-alustes käikudes mitu aastat järjest.

Bastionikäikudes olid 1980. aastate lõpus veel täiesti heas korras tsiviilkaitse varjendid, koos ventilatsiooni ja kanalisatsiooniga. Ekskursiooni käigus jalutamegi punknoorte radadel, käime ”plaadimäel” ehk Harjumäel, vahendame mälestusi ning külastame bastionikäike, kus püüame seintelt leida sinna kraabitud nimesid ja märke punk-kultuuri hiilgeaegadest ligi 30 aastat tagasi.

Ekskursioon kestab ca 1,5 tundi, giid on ajaloolane ja muusik Tõnu Pedaru.

Palume eelregistreerida aadressil neitsitorn@linnamuuseum.ee või telefonil: 6 012 751. Osalemine muuseumipiletiga (täispilet 8 EUR, sooduspilet 4.50 EUR).