LÕBUS MUSA RESTORANIS: Eesti esimeses muusikaga filmis „Kuldämblik“ istus Kivilombi Ints klaveri taha. Viiulil lõi kaasa kuulus džässimees ja orkestrijuht Priit Veebel.Foto: Filmiarhiiv
Tõnis Erilaid 30. aprill 2023 09:30

„Meil pole kaotada mitte midagi, aga võita rusik rahvanöörijate silmaauku! Maha salajane rahva raha ja kannatustega sahkerdamine!“ olid naljalehe Meie Mats hambameeste hüüdlaused, kui nad riigikokku kandideerisid. Juba 16aastaselt naljalehes Sipelgas (pea)toimetajaks saanud ja nüüd matse juhtima asunud Hendrik Saar kihutas teisi aiva takka.

Aasta oli 1920. Eestlased valisid oma esimest riigikogu. Tallinnas püüdis parlamenti pääseda tosin erakonda või nimekirja. Pilaajakirja Meie Mats mehed teiste hulgas – kõige krehvtisematena Georg Tõnisson (hiljem eestindatult aastast 1935 Vello Agori), keda kõik tundsid karikaturist Gorina, ja Hendrik Saar. Tema varjunimi oli Kivilombi Ints. Kirjanik, följetonist, kloun. Kõige tuttavam oli ta kupletistina. Kui viitsinuks, võinuks ta kabarees ühtejutti laulda sadu kupleesid. Putkades rebiti müüjate kätest tema jutukesi „Tallinna saladused“, mille lõbunaiste mürgist elu käsitlevaid osi oli tsensor hakanud müügilt korjama.

Edasi lugemiseks:

Telli Õhtuleht Kirjastuse digipakett ja saad

Vaata võimalusi
  • ligipääsu kogu Õhtulehe tasulisele sisule
  • vähem reklaami
  • jagada lugemisõigust nelja sõbraga
Näita vähem
1 € / kuu9.99 € / kuu
-90%
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
3.99