Teise maailmasõja ja Ukrainas toimuva sõja vahel võib tõmmata paralleele. Kahtlemata nõuab ka Ukraina linnade taastamine aastaid, kui mitte kümneid.

Foto: Kollaaž (3 x Alamy / Vida Press, Reuters/Scanpix)
Aare Kartau 23. mai 2023 19:19

Teine maailmasõda jättis Euroopa rusudesse. Mitmed suured linnad olid pea täielikult purustatud. Kuna riikide majanduslik seis oli sõja järel trööstitu, oli keeruline isegi unistada, et rusudes linnad õnnestuks lähiajal taastada. Näiteks Berliini, Varssavi ja tuumapommiga minema pühitud Hiroshima taastamiseks kulus vähemalt kümme aastat – ka tööde lõppedes ei olnud need endises hiilguses. Kas Ukraina linnu võib oodata sama trööstitu protsess?

Saksamaa ülesehitamise plaanid algasid mõnes mõttes isegi juba enne sõda. Adolf Hitler soovis mitmed linnad endale ja parteile sobivalt ümber kujundada – tänavapilti pidid tekkima kõrghooned ning suured väljakud, kus natsid oleks saanud korraldada rahvarohkeid üritusi. II maailmasõja puhkemine ja linnade pihta antud õhurünnakud ei andnud sellistele plaanidele veel surmavat hoopi. Hitler ja tema kaaslased pidasid linnade pommitamist osaliselt isegi kasulikuks, kuna see võimaldas hõlpsamat moderniseerimist – lammutustöid polnud ju enam vaja. Linnade ülesehitamine jäi aga teiste õlule, sest natsid said sõjas lüüa.

Edasi lugemiseks:

Telli Õhtuleht Kirjastuse digipakett ja saad

Vaata võimalusi
  • ligipääsu kogu Õhtulehe tasulisele sisule
  • vähem reklaami
  • jagada lugemisõigust nelja sõbraga
Näita vähem
1 € / kuu9.99 € / kuu
-90%
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
3.99