Feliks Dadajev (vasakul) ja Jossif Stalin (paremal) olid võrdlemisi sarnased. Teisikule tähendas välimus ohtu, ent näiteks ka ohtraid armuseiklusi.

Foto: Twitter.com/rahimsaliyev
Aare Kartau 4. märts 2023 14:19

„Muidugi olin uhke, et ma tema moodi välja nägin,“ kuulutas Felix Dadajev – mees, kellest sai II maailmasõja ajal Jossif Stalini teisik. Tema ja teiste dublantide ülesanne oli osaleda NSVLi liidri näo ja nime all erinevatel üritustel, mida peeti tegeliku Stalini jaoks liialt ohtlikuks või lihtsalt tüütuks. Kommunistide juhiga pea äravahetamiseni sarnanenud Dadajev oli Stalinist aga tunduvalt noorem – lausa 45 aastat.

Kui Nõukogude Liidu kurikuulus julgeolekuorgan NKVD 1943. aastal esmakordselt noorele Feliks Dadajevile lähenes, oli Jossif Stalini käsutuses väidetavalt juba kolm kehadublanti. Ent ajad olid rasked ja Staliniga sarnanud mehed ei kasvanud puu otsas, mistõttu haarati kinni igast võimalusest talle veel mõni sobiv teisik hankida. Sarnaselt Stalinile oli Dadajev kaukaaslane. Ent erinevalt Nõukogude Liidu juhist polnud ta pärit Gruusiast, vaid Dagestanist.

Edasi lugemiseks:

VÕIDA RAHA!

Telli Õhtuleht Kirjastuse digipakett ja saad

Vaata võimalusi
  • ligipääsu kogu Õhtulehe tasulisele sisule
  • vähem reklaami
  • jagada lugemisõigust nelja sõbraga
  • võimaluse võita 100 € lisatulu kuus
Näita vähem
1 € / kuu11.99 € / kuu
-92%
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
3.99