LAHINGUPAIGAD: Kuperjanovi partisanide salga teekond ja võitlused Puurmanni mõisast Tartu alla. Foto: Skeem Osvald Pirni käsikirjast
Arvo Uustalu 14. jaanuar 2023 10:00

14. jaanuaril 1919 vabastas Eesti rahvavägi eesotsas Julius Kuperjanovi partisanide ja kahe soomusrongi võitlejatega Emajõe Ateena. Selleks ajaks olid bolševikud Tartu krediidikassa keldris jõudnud julmalt hukata 19 inimest. Ajaloolane Urmas Salo nendib, et meie võitlejate kiire linna tungimiseta olnuks tapetute arv kordades suurem.

Salo tõdeb, et võitu Vabadussõjas ei saa võtta enesestmõistetavana, ka Tartu vabastamisel oli oma kodumaa eest seisvaid mehi vähem kui bolševikke. Eesti vägede edu Tartu all viis selleni, et Läti bolševikud olid sunnitud Lõuna-Eestisse suunama kaks kolmandikku oma armeest. See aitas kaasa kaasa saksa, baltisaksa ja läti rahvuslike jõudude püsimajäämisele Kuramaal.

Punavõimule tuli Eesti vägede rünnak halva üllatusena. Täitevkomitee koosolekul oli nende sõjaväe osakonna juhataja rääkinud peagi Võrust saabuvast kahest polgust. Ehk siis 6000 mehest, kes pidid Tartust pealetungile asuma.

Edasi lugemiseks:

VÕIDA RAHA!

Telli Õhtuleht Kirjastuse digipakett ja saad

Vaata võimalusi
  • 8 digiväljaande lugemisõiguse
  • Üle 1300 tellijale mõeldud artikli kuus
  • Jagada tellimust 4 sõbraga
  • Võimaluse võita 100 € lisatulu kuus
Näita vähem
1 € / kuu11.99 € / kuu
-92%
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
3.99