SAAGU SÕPRUS! Soome nukuvalitsuse peaminister Otto Wille Kuusinen ning Jossif Stalin, Vjatšeslav Molotov, Kliment Vorošilov ja Andrei Ždanov Moskvas vastastikust sõprus- ja abilepingut allkirjastamas.Foto: repro/ Õhtuleht arhiiv
Hanno Ojalo 2. detsember 2022 19:50

Venemaa lõi Ukrainas 2014. aastal Luhanski ja Donetski „rahvavabariigid“, kuid selleski polnud midagi uut. On ju sarnaseid asju varemgi proovitud – Nõukogude Liit klopsis kohe pärast kallaletungi soomlastele 30. novembril 1939 kokku uue „rahvavalitsuse“ ja kuulutas välja niinimetatud Soome demokraatliku vabariigi. Ei seganud seegi, et nukuvalitsuse liikmed olid Nõukogude Liidu kodanikud.

Soome demokraatlik vabariik (soome keeles Suomen kansanvaltainen tasavalta), mida nimetati mõnikord Soome rahvavalitsusekski, kuulutati välja 1. detsembril 1939 Karjala kannasel okupeeritud Terijoki asulas (praegune Zelenogorsk). Kaasaegsetes ajalookäsitlustes ongi SDV rohkem tuntud Terijoki valitsuse nime all. Riigilipp jäeti esialgu samaks ning ametlikku vappi ei jõutudki välja mõelda. Uus riik ei leidnud rahvusvahelist tunnustust – kolme tegevuskuu jooksul tunnustasid SDVd vaid Nõukogude Liit ning kaks tema väiksemat vasalli Mongoolia ja Tuva.

Edasi lugemiseks:

VÕIDA RAHA!

Telli Õhtuleht Kirjastuse digipakett ja saad

Vaata võimalusi
  • 8 digiväljaande lugemisõiguse
  • Üle 1300 tellijale mõeldud artikli kuus
  • Jagada tellimust 4 sõbraga
  • Võimaluse võita 100 € lisatulu kuus
Näita vähem
1 € / kuu11.99 € / kuu
-92%
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
3.99