SURMAKUTSAR: Stella ei tunnistanud oma osalust juutide tagakiusamises elupäevade lõpuni, kuigi tõendid räägivad teist keelt.

Foto: Vikipeedia
Tõlkinud Allan Espenberg 26. oktoober 2022 20:19

Täna 28 aastat tagasi suri juudi soost Stella Goldschlag. Teise maailmasõja ajal gestaapoga koostööd teinud naine andis võimudele üles koonduslaagri hirmus peitu pugenud kaasmaalased.

Muusikute perre sündinud sinisilmne ja blond Stella ei sarnanenud ligilähedaseltki juutidega. Moekunstnikuks õppinud intelligentne ja mitmekülgne kaunitar oleks kahtlemata teinud hiilgavat karjääri mõnes teises riigis, kuid pere ei jõudnud õigel ajal Saksamaalt lahkuda. 1942. aasta suvel Stella arreteeriti.

Pärast ülekuulamist ja piinamist ning hirmust koonduslaagrisse saatmise ees nõustus naine sõlmima tehingu saatanaga. Ta hakkas ise osalema end varjavate juutide otsimises ja ülesandmises.

Natside aktsioon linna vabastamiseks juutidest Stella Goldschlagi osalusel algas Alexanderplatzi taga asunud kvartalitest, kus elas suurem osa Berliini juute. Vastutasuks lubati Stellale, et teda ja tema vanemaid Saksamaalt välja ei saadeta.

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:

Telli Õhtulehe digipakett

Vaata võimalusi
  • 11 erinevat digiväljaannet
  • Üle 2000 artikli kuus
  • Jagamisõigus 4 sõbraga
  • Tellijatele mõeldud auhinnad
Näita vähem
€ 0 / nädal€ 11.99 / kuu
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
€ 3.99