Maailm

ARSTIDE VANDENÕU: tunnustatud meditsiinitöötajaid süüdistati plaanis mõrvata kommunistliku partei võtmefiguure 

Aare Kartau, 12. jaanuar 2022 19:50

Kurikavala plaani taga, mille üheks eesmärgiks oli juutidest vabanemine, polnud ilmselt ei keegi muu kui Jossif Stalin. Foto aastast 1949.

Foto: Vida Press

13. jaanuaril 1953 kuulutas ajaleht Pravda, et Nõukogude Liidu tipparstid sepitsesid verist vandenõud. Vastuolulise loo pealkirjaks oli: „Pahelised spioonid ja mõrvarid meditsiiniteadlaste maski taga“. Seal toodi nimeliselt esile üheksa arsti – kuus neist olid juudid –, kes olid kommunistlike võimude teatel seotud mitme tähtsa parteitegelase surmaga. Lisaks kuulutati, et „terroristlikul grupil“ on plaanis mõrvata veel mitmeid Nõukogude Liidu võtmetegelasi. Tegemist oli Jossif Stalini kurikavala plaaniga saada lahti juutidest ja alustada parteis uut suurpuhastust.

Arstide vandenõu alguseks peetakse kommunistliku partei ideoloogilise juhi Andrei Ždanovi surma. Varem Leningradi parteiosakonda juhtinud ja Eestis 1940. aasta juunipööret organiseerinud mees oli „Suure Stalini ustav õpilane ja kaasvõitleja“, nagu kirjeldab teda Eestis ilmunud ajaleht Nõukogude Õpetaja (4.09.1948). 1948. aasta suvel sattus ta aga liiga vaoshoitud välispoliitiliste vaadete tõttu Stalini pahameele alla. Viimane otsustas ta kõigist ametitest vabastada. Kehva tervisega Ždanov viidi peagi südameprobleemide tõttu Moskva haiglasse, kus arstidel ei õnnestunud tema elu päästa. Endine tähtis parteitegelane suri 1948. aasta augusti lõpus. Ždanovi surm sünnitas aga suure vandenõu.

Samal teemal

28.12.2021
Vene kohus käskis nõukaterrorit uurival organisatsioonil uksed kinni panna
27.11.2021
NÕUKANOSTALGIA: kümned Leninid ja Stalinid ning kuhjaga teisigi sammaldunud kommuniste
24.11.2021
GULAGI ARMULUGU: salajane kirjavahetus süütas jäises Siberi vangilaagris omapärase armuleegi