Maailm

KASTIS VABADUSSE! Perekonnast lahku löödud ori teostas hullumeelse põgenemisplaani 

Aare Kartau, 7. jaanuar 2022 18:24

Transpordikasti pugenud Henry Brown jõudis elusana Philadelphiasse. Hiljem tegi ta karjääri muuhulgas ka mustkunstnikuna.

Foto: Vida Press

1849. aastal võttis Virginia osariigis elanud ori Henry Brown ette ohtliku teekonna. Kuna tema naine ja lapsed müüdi teise osariigi orjapidajale, otsustas Brown oma peremehe juurest põgeneda. Ta koostas hullumeelse plaani, mis üllatuslikult ka õnnestus. Vabadusse pääsedes avanes endisel orjal võimalus oma pere vabaks osta, ent otsustas sellest häbiväärsel kombel keelduda. Selle asemel pages ta Suurbritanniasse, abiellus inglannast neiuga ja alustas karjääri meelelahutusäris.

1815. aastal orjana sündinud Henry Brownil oli paljude teiste samal ajal Ameerikas elanud mustanahalistega võrreldes vedanud. Tema esimene peremees John Barret oli Browni enda sõnul ebatavaliselt lahke mees. Istanduseomanikku ja kunagist Richmondi linnapead võrdles usklikuna kasvatatud Brown lausa jumalaga. Kui John Barret 1830. aastal suri, läks 15aastane Henry tolle poja Williami valdusesse. Brownide perekond saadeti erinevatesse istandustesse. Vaid Henry ja tema õde Martha jäid kokku – viimane uue peremehe armukesena.

Samal teemal

15.10.2021
PLAHVATUS ALABAMA KIRIKUS: Ku Klux Klan korraldas mustanahaliste koguduse vastu julma pommirünnaku
08.10.2021
LINTŠIMINE TEXASES: perenaise tapmises süüdistatud 17aastase noormehe õõvastavat hukkamist kujutati postkaartidel
16.07.2021
ÕUDUS MEREL JA KOHTUS: orjalaeval mõrvatud aafriklasi peeti võrdseks hobuste ja puiduga
07.05.2021
JULM LINTŠIMINE: flirt valge naisega maksis 14aastasele Emmett Tillile elu