Eesti

EESTI TORMIDE SADA AASTAT: maru tappis kutsari ja kiskus ametnikult käest 40 000 marka 

Juhan Mellik, 22. november 2021 10:08
Sajandi torm Pirital. Üle kogu Eesti läks töömeestel veel hulk aega, et laastatud metsad korda seada. Appi tuldi ka välismaalt.Foto: Marko Mumm

Igaüks teab, et kui väljas möllavad marutuuled, ei tasu tänavale või maanteele ilmaolusid uudistama minna – see põhimõte kehtib nii praegu kui ka saja aasta eest. Peamine erinevus: kui tänapäeval prantsatab murdunud puu või elektripost vastu autoklaasi, siis vanasti jäi ohvriks hoburakend. Juhil läheb haprasti mõlemal juhul.

Ajaleht Kaja pajatab 1924. aasta 26. septembril paar päeva varem toimunud tormist moel, mis võiks väga hästi passida mõnda 21. sajandi politseiuudiste nuppu, kui ainult sõiduvahend välja vahetada: „23. septembril möllas ümbruskonnas kohutaw torm. Keegi Helme walla kodanik sõitis samal päewal Pukast kojupoole, kaasa wõttes waksalist wõõrast naisterahwast edasiwiimiseks.“ Kusagil tee peal sattus mees „kõige hobusega tormist murtud kahe puu alla, mis risti üle tee kukkusid, mattes – oma alla wankrit ja meest.“ Härra selgroog murdus silmapilkselt, naisterahvas aga sattus fortuuna tahtel istuma täpselt kahe kukkuva kase vahele ning jäi koos hobustega „imekombel täiesti terweks“.