Eesti

Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas Eesti sai esimese naiskirikuõpetaja 

Tõnis Erilaid, 16. november 2021 00:17
Foto: Vida Press

„Armastage oma vaenlasi! Teie olge siis täiuslikud, nõnda kui teie taevane isa on täiuslik. Õndsad on rahunõudjaid.“ Need read heegeldas ühele enda valmistatud altarilinale Pindi kirikus Võrumaal Lasval Laine Villenthal ‒ esimene naiskirikuõpetaja Eestis. Ta ordineeriti 16. novembril 1967.

Ellamaalt pärit naine oli töötanud algklassiõpetajana, kui asus 1951. aastal õppima usuteaduste instituuti. Selle lõpetamise järel polnud veel seadust, mis lubaks naistel kirikuõpetajana töötada. Nii pidi ta esiti Missos ja seejärel Pindis tegutsema jutlustajana, kuni seadust muudeti ja ta õpetajaks sai. Pindi kõrval teenis ta 1984. aastast ka Petseri kogudust, kuhu sõitis ilmast hoolimata iga pühapäeva pärastlõunaks ka päris kõrges eas.

Laine Villenthal oli Eestis tuntud kirikutekstiilide looja ja pisut ka luuletajana. Oma esimese altarilina heegeldas ta Pindi kiriku pühitsemise 100. aastapäeva kannul, kui peapiiskop Edgar Hark 1981. aastal Lasvale sõitis ja toetus tervituskõnes esimese Moosese raamatu salmile, kus on muu hulgas kirikute kohta öeldud: „See pole muud midagi kui Jumala koda ja taeva värav.“ Õpetaja Villenthal valmistas oma kirikusse hiljem veel mitu seina- ja põrandavaipa.

Kui Pindi kogudus sai kirikuvalitsuselt kirja, et Laine Villenthal võib töötada ainult oma 75. sünnipäevani 29. juunil 1999, siis palus kogudus ta veel viieks aastaks ametisse jätta.