Eesti

Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas Suislepa nõid karja ja marutõbe ravis 

Tõnis Erilaid, 13. november 2021 00:15
Foto: Teet Malsroos

„Kuulsaimaks külaarstiks oli Tarvastu kihelkonna Suislepa valla talupoeg Saare Tõnis, kelle kuulsus ulatus üle mitme kihelkonna ja kelle abi tarvitas isegi meie aadlisugu rahvas. Temalt otsisid abi nii saks kui sant isiklikus hädas ja ka loomade haiguste puhul. Teda kutsuti Suislepa nõiaks,“ pani ülemöödunud sajandil kirikuraamatusse kirja tollane Karula kirikhärra Peter Friedrich Bornwasser noorem.

Marutõbine hunt oli Koorküla põllul purenud 33 inimest. 20 saadeti Valka saksa arsti juurde, ülejäänud nende palvel Saare Tõnise hoole alla. Valka viidud inimesed olla surnud, teised ravis Suislepa nõid ainult talle teada oleva ravimi abil terveks. Kiikla kindralist mõisaomaniku von Roseni poja päästnud Saare Tõnis hiiglaslikuks kasvanud paelussi käest. Parun pakkus talle ravimi retsepti eest sada rubla, millest nõid keeldunud – ta olla lubanud inimesele, kes talle ravi õpetas, et ei paljasta teistele seda tarkust. Küll aga ravis ta 75 rubla eest kopsutõvest terveks Kiikla karja ja seal ei teinud ta saladust, et segas rohu kokku kadakamarjadest ja soolast.

Koorküla mõisa karjas levinud kärntõbe ravides tarvitas Saare Tõnis enda sõnul elusaid kärnkonni. Praadis neid tainaga võietud kotikeses söestumiseni, hõõrus peeneks, lisas searasva juurde ja sellega siis hõõrunud kärnasid. Kahtlustati küll, et ju ta lisas rohule veel midagi, aga sellest ta ei rääkinud.