Eesti

Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas kärgatasid pommid sügiseses Tallinnas 

Tõnis Erilaid, 11. november 2021 00:18
Foto: Politsei ja Piirivalveamet

1995. aasta sügis oli Tallinnas plahvatusterohke. 25. septembril kõmatas pomm Mustamäe politseijaoskonna hoovil. 14. oktoobril oli ülitugev lõhkekeha pandud tööle Lasnamäel ühes Punase tänava kortermajas. Langesid sisse kahe korruse trepid, purunesid torustikud ja aknad. Imekombel ei saanud inimesed vigastada. Vaid päev hiljem kärgatas plahvatus Koplis ühes Sõle tänava baaris ja 1. novembril oli Kopli kant taas ohvriks: pomm lõhkes elumajas.

Suurima meediakajastuse sai linnakohtus plahvatanud pomm, millest ajalehed teatasid 10. novembril. „Politsei ei välista, et esimese Eesti kohtute vastu suunatud terroriakti taga on mõni kuritegelik rühmitus,“ kirjutas Sõnumileht. „Osaliselt purunenud kohtuhoone taastamine läheb justiitsministeeriumi andmeil maksma ligi miljon krooni.“

Arvata kilo trotüüli sisaldanud põrgumasin plahvatas Liivalaia tänava kohtuhoone juures kell 3.17 vastu hommikut lõhkudes kuus välisust ja aknad. Kohtusaalide seintesse tekkisid mõrad. Lööklaine purustas ka vastasoleva elumaja aknad.

Sõnumilehega kõnelnud toonane kaitsepolitsei peadirektor Jüri Pihl ei välistanud, et pommiplahvatus võis olla seotud parajasti linnakohtus peetud kohtuprotsessiga seitsme allilmategelase üle. Neid süüdistati muu hulgas kahe politseiniku tapmises 1994. aasta detsembris Mäo teeristis. Linnakohtu esimees aga ei seostanud plahvatust ühegi käimasoleva protsessiga.