USKUMATU! Ostja toidukaupluses 15. oktoobril. Foto: Tiit Veermäe / ETA / Õhtulehe arhiiv
Tõnis Erilaid 5. november 2021 20:55

Suur mure algas Eestis novembris 30 aastat tagasi. Kehtis üks reegel: kui poes midagigi on, siis võta – mõtle pärast, kas oli vaja või mitte. Koju kogunes kümneid kilosid kasutut kraami ja kauplused oli järjest tühjemad. Äripäev pani esiküljele karikatuuri „Poolteist miljonit otsivad iga päev kaupa“. Kaubandus lagunes. Isegi talongidega polnud Tallinnaski peaaegu midagi saada. Kardeti näljahäda ning paneelmajades talvekülma. Hommikuste raadiouudiste juhtlause oli: „Täna eraisikutele bensiini ei müüda!“ Kes sõitis, sellel oli paagis Vene sõjaväelt äritud madalaoktaanine bensiin ja sõiduki karburaator oli ümber ehitatud, et seda solki välja kannatas. Rahvas elas ometi leplikult ja kasinalt paremat oodates.

Kes vähegi suutis riigihinnaga kraami kätte saada, võttis kohe hulgi, lootes kaupa kallimalt edasi müüa. Paljud teenisid sedasi oma esimesed miljonid – rublades. Ka enamik kooperatiive äritses sellesama riigikaubaga, vaheltkasu tasku pistes. Pistise eest sai ka suurelt Venemaalt otse tehastest midagi kätte. Ometi jäi kuulus Hauka laat sel aastal ära. Kaubapuudus oli isegi erafirmades nii suur.

Samal teemal

Kommentaarid  (2)

Jaa, olid ajad! 7. november 2021 11:57
Nii see kapitalism siis maale toodi, spekulatsioon õitses! Lihakombinaatidest viidi külmautodes konserve, suitsuvorsti, sinki jm Murmanskisse ja mujale Venemaale, tagasi toodi jõhvikaid, mis müüdi markade eest Lapponia firmale Soome. Bensiin ladustati tsisternides ja paisati kallilt müüki kroonide eest. Veel 93 aastal toodi odavat autokütust Pihkvast, millega siis suurte lisapaakidega reisibussid rahvast Euroopasse vedasid.
Olid jah 8. november 2021 20:25
Kahju, aga see tomatipasta oli toidule lisatuna väga hea. Tänastel tomatipastadel ei ole sellist maitset, pigem rikuvad toidu maitse.

SISUTURUNDUS