Maailm

EI SAABUNUDKI OOTAMATULT: Hispaania inkvisitsioon kasutas piinamist harva ega määranud tihti karme karistusi (1)

Aare Kartau, 2. november 2021 18:46

Monty Pythoni inkvisiitorid (vasakult paremale): kardinalid Biggles (Terry Jones), Ximenes (Michael Palin) ja Fang (Terry Gilliam).

Foto: Twitter.com/BorderCymru

„Keegi ei oota Hispaania inkvisitsiooni!“ kuulutas Briti koomiku Michael Palini tegelaskuju kardinal Ximenes kuulsas Monty Pythoni sketšis, kus ootamatult tormasid uksest sisse kolm punases rüüs inkvisiitorit. Kardinal Ximenes kuulutas, et nende peamisteks relvadeks on üllatus ja hirm (hiljem jätkas ta segadusse sattudes loetelu). Ehkki teine pool oli osaliselt tõsi, ei tegutsenud tegelik Hispaania inkvisitsioon sugugi ootamatult.

Hispaania inkvisitsioonitribunalina tuntud institutsioon nägi ilmavalgust 1478. aasta 1. novembril. Selle loomise taga seisid kuningas Fernando II ja kuninganna Isabel I. Nende soovile andis mõnevõrra vastumeelselt nõusoleku paavst Sixtus IV. Hispaania valitsejate sooviks oli inkvisitsiooni – millel oli nii vaimulik kui ka ilmalik tugi – abil vabaneda Pürenee poolsaarel juutidest ja moslemitest ning kindlustada riigis katoliiklikku võimu. Seega sai institutsioonist Hispaania krooni jaoks võimas relv, mis allus tegelikkuses riigile, mitte paavstile.