Eesti

Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas Niguliste põlengust ikkagi teada saadi (9)

Tõnis Erilaid, eile 00:13
Foto: Kalju Suur

Ametlik teadaanne Nigulistes ööl vastu 13. oktoobrit 1982 toimunud tulekahju põhjuste uurimise komisjonilt ütleb: „Endises Niguliste kirikus toimusid pikka aega restaureerimistööd. Tulekahjupäeval tehti seal ehitus- ja montaažitöid, sealhulgas keevitustöid tornis. Juurdlus tuvastas, et kahjutuli puhkes ja levis tulenevalt mõnede töötajate hooletust suhtumisest oma ametikohuste täitmisse…“

Põlengus hävis ja vajus peaaegu tänava kohale rippuma tornikiiver, tublisti sai kannatada katus ja Antoniuse kabel.

Kohe levisid jutud, et kuigi ametlikult saadi põlengust teada kell 1.15 öösel, kui keegi kodanik Kross sellest tuletõrjele teatas, olid leegid näha juba kella 23 paiku 12. oktoobril ja sellest anti ka telefoninumbril 01 teada. Sealt olla kinnitatud, et kustutajad on juba välja sõitnud.

Neid aga millegipärast ei tulnud.

Nüüd kahtlustati ka dispetšereid hooletuses, kuid neil oli vabandus taskust võtta: väidetavalt põlenud Niguliste lähedal prügikastid ja neid kustutamas käidigi. Sellest, et ka kirik põleb, saadud teada alles siis, kui tuli Jaan Krossi hilisem ärev kõne. Kaheldi veidi, et kas ei magatud prahipõlengust rääkivate kõnede seas maha õige, mis teatas leekidest kirikus, aga magnetofonilindi salvestistes polnud pärast kella 23 kuni kella üheni tõesti ainsatki kõnet.

Seal uurimine katki jäigi. Süüdlased olid juba kindlaks määratud: hooletud keevitajad.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee